Čína má prvú panoramatickú snímku z Mesiaca, poslal ju čínsky lunárny modul

0
2519

Nefritový zajac, čínsky lunárny modulČínska sonda Chang’e v preklade Nefritový králik, ktorá minulý týždeň úspešne pristála na Mesiaci, už na Zem poslala prvú panoramatickú snímku. Ide o snímku z okolia Sinus Iridum, ako sa miesto na Mesiaci nazýva. Tam sonda a pohyblivý modul pristál 14. decembra. Čína sa tak stala treťou krajinou, ktorá na Mesiac dopravila svoje zariadenie a prvou krajinou, ktorá na mesiac dopravila zariadenie schopné plnej automatiky a pohybu aj cez prekážky. Čína má zrejme ambície a aj šance venovať sa vesmírnemu výskumu najaktívnejšie, čo jej momentálna situácia aj umožňuje. Vo vesmíre sa však čoskoro bude realizovať aj niekoľko ďalších krajín, najmä vďaka realizácií prvých komerčných letov a plánovaného osídľovania Marsu.

Zaujímavosti
Na povrch Mesiaca sa naposledy dostalo zariadenie Luna 24 sovietskej výroby a to v roku 1976. Odvtedy nič.
Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že posledným človekom, ktorý sa prechádzal po Mesiaci, bol Eugene Cernan s koreňmi na Kysuciach. Jeho starí rodičia pochádzali z obce Vysoká nad Kysucou, samotný astronaut dokonca obec navštívil a je čestným občanom mesta Čadca.

Čína je veľmocou už aj v dobývaní vesmíru
Vyslanie lunárneho modulu bolo v Číne veľkou udalosťou. Úspešným pristátím modulu Chang’e na Mesiaci a jeho sprevádzkovaním sa Čína celkom zaradila medzi veľmoci v rámci dobývania vesmíru. Je to prvé teleso mimo Zeme, na ktoré si Čína siahla pričom pre momentálny nezáujem USA a Ruska o Mesiac je vo výhode. Celé vesmírne teleso je Číňanom k dispozícií na prieskum a bez obmedzení.