Žula na Marse zamotala vedcom hlavu

0
4706

Čo spôsobila žula na Marse:

Vedci na základe analýz dát z planetárnej sondy Mars Reconaissance Orbiter, ďalších sond aj z marsovského vozíka Curiosity zistili, že na Marse je množstvo minerálu živice, ktorý sa vyskytuje v žule. Doposiaľ nemali ani poňatia, že by žula na Marse mohla byť. Nález tak posúva ďalej teóriu o tom, že na Marse mohol byť kedysi dávno život. Ako tu mohla táto hornina, úplne bežná na Zemi, vôbec vzniknúť?

na marse nasli zulu - clanok

Zrnká vedcom zamotali hlavu

Žula na Marse vedcom dlho unikala hlavne preto, že jej hlavné zložky – kremeň a živec – nie sú zo satelitov na orbite takmer možné vystopovať. Podľa ich tvrdenia je celý Mars vytvorený z čadiča – tmavej vyvretej horniny. Čadič je tiež bežný na Zemi. Sú z neho vytvorené napríklad Havajské ostrovy alebo dno oceánu. Ale väčšina zemských kontinentov pochádza zo žuly, ktorá na Marse doposiaľ chýbala. Vedci nedávno získali dôkaz o zrnkách, ktoré by mohli pochádzať zo žuly. A to im doslova zamotalo hlavu.


Pozrite sa čo skúmaju vedci v Brazílií

Oblasť Syrtis Major

Dnes už máme dôkazy o tom, že skaly veľmi podobné žule sa vyskytujú na niekoľkých miestach na povrchu Marsu. Prehľadané sú hlavne oblasti očistené od všadeprítomného marsovského prachu, vrátane úbočia sopečnej oblasti Syrtis Major, ktorá je jedinou bezprašnou na Marse. Pokiaľ Syrtis predstavuje typické zloženie, tak zatiaľ čo veľkú väčšinu Marsu tvorí čadič, jedno až tri percentá pripadá žule a ďalších desať percent akejsi zmesi týchto dvoch hornín.

alien-274902_1920

Otázka živých organizmov

Všetko nasvedčuje tomu, že vulkanický proces bol na červenej planéte ďaleko zložitejší, než si vedci mysleli. Musel prebiehať v kôre desiatky až stovky tisíc rokov, kým sa magma dostala na ich povrch. Žula na rozdiel od iných kremičitých hornín obsahuje veľké množstvo oxidu kremičitého. Geológovia napríklad nevedia, kde sa ho pri vzniku žuly vzalo také množstvo. Prečo nebol viazaný v ďalších horninách? Existuje teória, že jeho zdrojom mohli byť sedimenty živých organizmov. Bolo to tak aj na Marse? Rozbor vzoriek hornín potvrdil, že pred miliardou rokov mohli byť na Marse podmienky na výskyt života.


Prečítajte si ako na Havaji simulujú život na Marse