Aké by to bolo vidieť naživo antický svet. Vďaka VR to už nie je žiaden problém

0
1996

Antický svet znovu ožíva. Asi tak by sa dalo opísať to s čím prišla Lithodomos VR, ktorá za pomoci virtuálnej reality znovuoživila dávny antický svet.


Tip redakcie: Elon Musk a jeho šialené nápady. Pri niektorých môžete aj umrieť


Objavujte staré národy za pomoci virtuálnej reality2017-02-09_133635

Virtuálna realita by mohla pomôcť múzeám, školám aj vládam, ktoré chcú podporiť kultúrny turizmus, a výrazne zatraktívniť približovanie histórie. Lithodomos VR ide pritom vlastnou originálnou cestou a prostredníctvom virtuálnej reality prináša zážitky, ktoré sú z historického pohľadu až prekvapivo presné. V snahe ukázať potenciál virtuálnej reality aj mimo počítačových hier vytvára nedávno založená austrálska spoločnosť Lithodomos VR, ktorá sa špecializuje na archeológiu, dokonalé rekonštrukcie antického sveta. Pre plnenie svojho cieľa sa im podarilo získať už 679 000 amerických dolárov (900 000 austrálskych dolárov). Na precíznom zobrazení historických pamiatok spolupracuje spoločnosť pod vedením Simona Younga s tímom archeológov, tvorcov počítačových modelov a distribútorov obsahov. „Už od začiatku sme mali iba jeden cieľ – pomocou virtuálnej reality znovu oživiť antický svet a sprístupniť ho tak každému. Zháňanie finančných zdrojov je momentálne ďalším krokom […] Sme posadnutí archeologickou presnosťou a práve tým sa vynikáme,“ vysvetľuje Young.2017-02-09_133655

Spojenie archeológie a virtuálnej reality prináša originálny, pohlcujúci zážitok a dalo by sa využiť aj v mnohých iných disciplínach. Jedinečná technológia predstavuje ohromný potenciál pre múzeá, ktoré by mohli takýmto spôsobom pritiahnuť aj širšie či mladšie vekové skupiny, pre vlády, ktoré chcú propagovať turizmus a zároveň bližšie priblížiť svoje kultúrne dedičstvo, a v neposlednom rade aj pre vzdelávacie inštitúcie, kde môže virtuálna realita priniesť nové vyučovacie metódy a zaujať študentov.

Lithodomos VR vytvorila virtuálnu rekonštrukciu parížskeho amfiteátra Arènes de Lutèce, ako asi vyzeral v čase Rímskeho impéria. Pomocou potrebnej hardvérovej techniky si ho môžu užívatelia prezrieť v pohodlí domova alebo kdekoľvek inde. Spoločnosť okrem toho plánuje navrhnúť aj rozličné muzeálne expozície.

Archeologické zážitky tohto typu sú relatívnou novinkou, no je dosť pravdepodobné, že čoskoro sa objavia aj v múzeách či školách.  

Zdroj: futurism.com