Našli nové miesto pre popol ľudí: Nie bližšie ako na Mesiaci

0
3980

Americká spoločnosť Moon Express získala povolenie na zrealizovanie prvej súkromnej misie na Mesiac. Konatelia firmy sa vyjadrili, že na Mesiaci plánujú ťažiť zdroje pre Zem a pochovávať tam popol ľudí, ktorí túžia po večnom odpočinku vo vesmíre.

17_Spaceship

„Konečne môžeme slobodne preskúmať „ôsmy svetadiel“ Zeme, získavať nové poznatky a zdroje a rozšíriť ekonomické pôsobisko našej planéty pre dobro celého ľudstva,“ vyjadril sa o projekte nadšený spoluzakladateľ Moon Express Dr. Bob Richards.

Mesiac nás odpradávna udivuje a inšpiruje.  Kroky súkromnej spoločnosti preto budú pod drobnohľadom celej zemegule. S ohľadom na to, ako sa ľudstvo správa k svojej rodnej planéte, by sme možno vôbec nemali „zaberať“ viac vesmíru. Potrebujeme však plán B.

Stačí jedna prírodná katastrofa veľkých rozmerov, aby sa na Zemi všetko zmenilo. Pravdepodobnejšie ale je, že nám dôjdu zdroje. Vedci hovoria, že na to, aby ľudstvo prežilo, nám Zem nepostačí.

„Budeme potrebovať sebestačné základne vo vesmíre alebo na iných planétach. Buď to, alebo to vzdáme a vymrieme,“ hovorí profesor David Rothery z Open University.

Mesiac sa zvažuje ako možný alternatívny domov pre ľudstvo už od 60-tych rokov minulého storočia. Prípravy na otestovanie tejto možnosti však vôbec nebudú jednoduché. Zemskú družicu najskôr preskúmajú roboty, ktoré okrem iného využijú fakt, že Mesiac nemá atmosféru, na pozorovanie vesmírnych telies.

17_Spaceman

A sme pri prvom háčiku. Mesiac je pre ľudí nehostinné miesto. „Problémom je napríklad absencia dôležitých chemických prvkov ako je vodík, dusík a kyslík, riziko meteoritov, slabé magnetické pole či dlhá lunárna noc. V prostredí bez atmosféry sa tiež často mení teplota a preniká doň rádiové žiarenie,“ vysvetľuje Dr. Aleks Scholz z Univerzity v St. Andrews. Okrem toho je na Mesiaci veľmi slabá gravitácia, čo znamená, že časom by nám schradli svaly aj kosti.

Dlhodobý pobyt na Mesiaci by bol finančne extrémne nákladný, preto treba prirodzený satelit Zeme brať skôr ako priestor na experimentovanie. Poznatky z neho môžeme neskôr zužitkovať na Marse, ktorý by pre ľudstvo mohol byť o čosi prívetivejší – má totiž atmosféru, jeho gravitácia je dvakrát silnejšia ako na Mesiaci a podľa najnovších poznatkov NASA by na ňom mala byť tečúca voda.

„O 10 rokov na Marse pristanú prví ľudia, o 100 rokov by na ňom mohla žiť sebestačná komunita,“ predpovedá profesor Rothery.

Experti veria, že ak v ďalekej budúcnosti zvládneme zdolávať vzdialenosti medzi slnečnými sústavami v našej galaxii, mohli by sme sa zaobísť aj bez planét. Namiesto nich by ľudia mohli žiť na obrovských vesmírnych lodiach schopných sebestačne fungovať tisícky rokov.

17_Moon

Nepredbiehajme však udalosti. Takýto technologický pokrok by si vyžadoval medzinárodnú spoluprácu obrovských rozmerov. Podľa expertov by vesmírne misie mohli zjednotiť svetové veľmoci. Musíme sa ale poučiť z chýb, ktoré robíme na Zemi.

„Ľudia majú tendenciu sa škriepiť. A spotrebúvať viac zdrojov, ako je únosné. Musíme sa naučiť spolupracovať s prostredím a prispôsobiť sa mu. V prípade, že by ľudia museli opustiť Zem, čakali by na nich veľmi drsné podmienky,“ varuje Dr. Malcolm Macdonald z Univerzity v Strathclyde.

Nemáme na výber – naša cesta vedie do vesmíru. Budeme však na nej musieť byť opatrní ako nikdy predtým.

Zdroj: independent.co.uk