Najstaršie farebné fotografie na svete vznikli s pomocou zemiakového škrobu

0
3776

Najstaršie farebné fotografie vás prenesú do iného storočia. Starodávna technika Autochrome Lumière dodávala fotografiám snový vzhľad.

Za týmto prelomovým objavom nestojí niekto iný než slávni bratia Lumièrovci. Ich metóda sa veľmi rýchlo rozšírila po celom svete ako vôbec prvý spôsob zhotovovania farebných fotografií.

Šlo o časovo náročnú metódu, ktorá zahŕňala sklenenú platňu, ktorá sa pokryla škrobom zafarbeným na červeno, modro a zeleno. Vytvoril sa tak akýsi RGB filter. Následne sa na platňu pridala tenká vrstva emulzie a vystavila sa dlhodobému vplyvu svetla. Svetlo sa cez zafarbený škrob „otlačilo“ na fotografiu a tá tak nabrala reálne farby.

Keď sa technológia vďaka Lumièrovcom stala prenosnou, fotografi po celom svete mohli po prvýkrát zdokumentovať rôzne kultúry vo farbe. Autochrome Lumière sa využívala pri zhotovovaní intímnych portrétov ale aj zachytávaní Prvej svetovej vojny.

Metódu si obľúbili a využívali aj niektorí z najslávnejších fotografov svojej doby. Patrili k nim Alvin Langdon Coburn, ktorý s jej pomocou zhotovil portréty slávnych osobností ako bol Mark Twain, George Bernard Shaw alebo Henri Matisse.

Iní sa zamerali na divy sveta ako sú egyptské pyramídy alebo Dávidova veža. Fotografie zhotovené touto metódou zachytávajú napríklad aj korunováciu kambodžského kráľa Monivonga z roku 1928.

Od roku 1931 ustúpila farebná fotografia bratov Lumièrovcov do úzadia. Nahradil ju totiž efektívnejší Kodachrome.

Čítajte tiež:

Zaujímavosti z histórie: Muž svojej bývalej postavil sochu prostredníka

Letuška prezradila prečo by ste si v lietadle nikdy nemali dať kávu a ine znepokojujúce informácie

Kanály v Benátkach kompletne vysychajú


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/autochrome-lumiere-colour-photos-oldest-potato-starch-dyes-a8190846.html