Terapeutka Tammy Nelsonová, špecializujúca sa na sexualitu, hovorí, že väčšinu ľudí zaujíma, či je ich sexuálny život normálny. Jej odpoveď? Zabudnite na slovo „normálny“! Najdôležitejšia je podľa nej dôvera a pochopenie medzi partnermi.
Neporovnávajte sa s inými
Každý vzťah má istú sexuálnu „normu“. Neporovnávajte sa s inými, ale len so sebou. Väčšina ľudí s číslami aj tak preháňa. Ak však zaregistrujete náhle a dlhodobé zmeny vo vašom zaužívanom režime, je čas sa porozprávať.
Časom sa menia chute i priority
Sexuálny život dvoch ľudí ovplyvňujú mnohé faktory. Pre dlhodobú spokojnosť je dôležité sa o sexe otvorene rozprávať a byť si telesne blízki aj mimo spálne.
Čo robiť, ak potrebujete sex častejšie ako partner…
Sex nie je vždy spontánny. Niekedy sa vyplatí sústrediť sa viac na začiatok než na koniec aktu . U mnohých ľudí sa sexuálna túžba „prebudí“, až keď sú stimulovaní. Zapracujte na tom, aby ste partnera vzrušili. Predohru si ušite na mieru. Niekoho vzruší bozkávanie, niekoho tanec, ďalšieho čítanie erotických románov či sledovanie porna.
Tip redakcie: Ako vylepšiť váš sexuálny život
… a čo, ak ho potrebujete menej
Rozdiely v libide partnerov sú bežná záležitosť. Ak s tým chcete niečo robiť, je treba pohľadať príčinu toho, prečo vás sex až tak nezaujíma. Možno za to môžu hormonálne výkyvy, bolesti pri styku, alebo nuda zo stereotypu. Možno sa nachádzate niekde na spektre asexuality. Nie je nič horšie, ako cítiť sa pod tlakom, že partnerovi neposkytujete to, po čom túži. Najdôležitejší je úprimný rozhovor.
Dobrý sex sa nedá vyčísliť
Vyskúšajte niečo nové. Viac sa túľte, skúste spolu masturbovať alebo, ak vás to láka, navrhnite otvorený vzťah či trojku. Najhoršie, čo môžete urobiť, je nerobiť nič a nechať problém, aby vás rozožral zvnútra. Tajomstvo spočíva v kombinácii toho, čo vyhovuje vám obom. Možno je najvyšší čas to zistiť.