Prečo cibetková káva zabíja?

0
8583

Čo ak vám povieme, že káva, ktorá vám rozvoniava pod nosom a za ktorú ste zaplatili 15-násobok obyčajného espressa, pochádza z trusu týraných šeliem?

Cibetka uvaznena na kavovej farme v Ubude Indonezia_Foto Gianni Bianchini
Cibetka uvaznena na kavovej farme v Ubude Indonezia_Foto Gianni Bianchini

Cibetky sú mačkovité šelmy žijúce vo voľnej prírode v Ázii, Afrike, ale aj v južnej Európe. Žiaľ, v posledných rokoch sa mnohé z nich ocitli v zajatí, len aby ukojili našu závislosť na kofeíne alebo prirodzenú túžbu po exotike.

Ešte pred pár rokmi sa svetoznáma cibetková káva Kopi Luwak vyrábala spracovaním trusu výhradne šeliem žijúcich vo voľnej prírode. Tie si vyberali na obživu kvalitné zrelé kávové zrná. Vďaka špeciálnym vlastnostiam ich tráviaceho traktu zostali zrná po fermentácii neporušené.

Farmári ich trus neskôr pozbierali priamo v džungli, očistili a kávové zrná spracovali jemným pražením, pričom zvieratá nechali ďalej žiť v divočine. Ťažko povedať, či to bola originálna chuť, alebo fakt, že káva bola vyrobená z exkrementov, ale jej popularita začala rapídne stúpať. Dnes mnohé farmy vo Vietname, v Thajsku, Indonézii alebo na Filipínach ponúkajú návštevu a ochutnávku kávy priamo na farmách. V praxi to vyzerá tak, že zatiaľ čo si zákazník usrkáva zo šálky kávy, pár metrov od neho v klietkach ceria zuby uväznené cibetky.

Farmári, ktorým zavoňal marketingový úspech tejto špeciality, totiž začali cibetky loviť a chovať na farmách, ktorých je na svete čoraz viac. Cibetky, ktoré vám kávové zrná doslova vyrábajú, sú zatvorené v klietkach, kde sa sotva otočia okolo vlastnej osi, často jedia len nezrelé plody kávovníkov, ktorými ich farmári prekrmujú, aby vyprodukovali viac kávy.

Navyše sú cibetky nočné zvieratá, stravu si hľadajú vo voľnej prírode hlavne po zotmení. Pochopiteľne, na farmách v noci z klietok nevylezú, čo spôsobuje ich depresie a agresívne správanie. Bohužiaľ, to vám nikto v kaviarni alebo na obale predraženej kávy nepovie.

Čítajte aj:

Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?

5 faux pas, ktorým sa v Thajsku radšej vyhnite