Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje: Počet ľudí nakazených kvapavkou rastie. Dôvod? Ľudia prestali pri orálnom sexe používať kondómy. Túto sexuálne prenosnú chorobu môžete mať v tele bez toho, aby ste na sebe spozorovali akékoľvek symptómy. Často postihuje hrdlo a pri orálnom sexe môže prejsť z tela nakazeného jedinca na partnera.
Kvapavka sa lieči ťažko, pretože v krku je menej ciev, a preto nie je jednoduché dostať protilátky do krvného obehu. „Ak máte túto chorobu v hrdle, riziko prenosu orálnym sexom je vysoké,“ tvrdí odborníčka na molekulárnu biológiu Emilie Alirolová. Bohužiaľ, zvyšuje sa aj odolnosť choroby voči antibiotikám.
Doktor Marc Sprenger z WHO upozorňuje: „Potrebujeme nové nástroje a systémy pre lepšiu prevenciu, liečenie i skoré stanovenie diagnózy. Dôležité je komplexné sledovanie nových infekcií a účinku antibiotík. Situácia si žiada nové lieky a takisto rýchle a presné diagnostické testy. Ideálne také, ktoré vopred ukážu, či lieky zaberú alebo nie. Z dlhodobého hľadiska treba pracovať aj na vývoji vakcíny proti kvapavke.“
Odborníkov vystrašil najmä výskyt novej „super kvapavky“, ktorá je imúnna voči všetkým liekom na trhu. Zatiaľ ju diagnostikovali pacientom v Japonsku, Francúzsku a Španielsku. Ak sa kvapavka nelieči, vedie k mnohým ťažkým zdravotným problémom. Patrí medzi ne hlboký panvový zápal, mimomaternicové tehotenstvo, neplodnosť či zvýšené riziko HIV.
Kvapavka je druhá najrozšírenejšia pohlavne prenosná choroba vo Veľkej Británii. Len v roku 2014 sa ňou nakazilo 35-tisíc Britov. Na celom svete ročne postihuje až 78 miliónov ľudí.
Čítajte tiež:
História kondómov. Prvý gumený kondóm bol z bicykla
Nechránený sex. Tieto riziká väčšine nenapadnú
Žiarlivosť je zabijak vzťahov. Ako ju navždy poraziť