Cvičenie pre tehotné? Úplne bez problémov

0
2646

pregnant-244662_640

Tehotenstvo, pokiaľ je všetko v poriadku, by nemalo byť len obdobím, kedy sa žena zdravo stravuje, aby poskytla svojmu bábätku všetko potrebné pre rast a zároveň sebe všetko, čo jej telo potrebuje. Budúca mamička sa potrebuje aj primerane hýbať, aby zvládala fyzické zmeny, ktoré so sebou gravidita prináša. Koniec koncov, na túto skutočnosť príde s najväčšou pravdepodobnosťou aj sama, ako sa jej postupne bude s rastúcim bruškom posúvať ťažisko.

Existujú bezpečné cviky pre tehotné ženy a často sú odporúčané. Čo sa však tehotenstvom zmení po fyzickej stránke?

Fyzické zmeny

Spolu s nárastom hmotnosti, ktorý sa prejaví hlavne v brušnej oblasti, dochádza k presunu ťažiska a následne k presunu väčšej záťaže na kĺby. Zmena hladiny hormónov zvýši elasticitu a objem celého obehového systému, keďže kyslíkom treba zásobovať aj telo bábätka. Pľúca prijímajú viac kyslíka – v stave pokoja sa prehĺbi každý nádych, čím o 50 % vzrastie objem vzduchu, ktorý žena inhaluje. Telo začne vo väčšej miere produkovať hormón relaxín, ktorý zvyšuje elasticitu väzov a tkanív.

Výhody cvičenia počas tehotenstva

Cvičenie v tehotenstve je dôležité nielen pre fyzický stav počas tehotenstva, ale je prospešné aj počas pôrodu a ovplyvní aj rýchlosť zotavenia po pôrode.

Počas gravidity cvičenie prispieva k zníženiu bolesti a všeobecného nepohodlia. Často ide o bolesti chrbta, zápchy, nadúvanie, opuchy a únavu. Cvičenie dokonca znižuje riziko tehotenskej cukrovky o 27%.

babyweb.sk
babyweb.sk

Do istej miery cvičenie tiež bráni nárastu hmotnosti. Ženám, ktorých hmotnosť narastie len do odporúčaného limitu 12 kilogramov, cvičenie rovnako prinesie príjemnejšie tehotenstvo a pravdepodobne budú ľahšie vedieť získať pôvodnú váhu po pôrode. V neposlednom rade, cvičením sa vyplavuje do krvi endorfín, hormón šťastia, ktorý zlepšuje náladu nielen matky, ale aj dieťatka, ktoré má priviesť na svet.

Intenzita a frekvencia cvičenia je individuálna u každej ženy, v zásade je však určujúce ako sa cíti a ako vládze. Druh cvičenia, pre ktorý ste sa rozhodli konzultuje najprv so svojím lekárom. Cvičenia organizované špeciálne pre tehotné ženy sú však koncipované tak, aby boli bezpečné pre vás a dieťatko a mali by ich viesť skúsení inštruktori (ideálne pôrodné asistentky). Pokiaľ ste boli aktívna aj pred otehotnením, nemalo by pre vás byť problémom pokračovať v cvičení, s tým, že treba zohľadňovať, ktoré cviky sú pre tehotné vhodné, a ktoré nie. Pokiaľ ste pred otehotnením necvičili pravidelne alebo necvičili vôbec, tiež nie je dôvod na to, aby ste sa do toho nepustili. Práve naopak. Pomôže vám to cítiť sa lepšie a pri pravidelnom cvičení získate kondíciu.

Na záver ešte pár rád

Existuje niekoľko pravidiel, ktorých keď sa budete držať, všetko bude prebiehať v poriadku:

  1. Dodržiavajte inštrukcie svojho lekára
  2. Začnite pomaly a vždy sa zahrejte
  3. Necvičte cviky, kde dochádza k stláčaniu brušných svalov (tzv. „brušáky“)
  4. Nezabudnite na pitný režim
  5. Cvičte cviky, ktoré vám ukážu inštruktori a o ktorých viete, že ich môžu cvičiť aj tehotné
  6. Vyhýbajte sa športom, kde dochádza k prudkým pohybom a zmenám v smere pohybu