Nezávislá diva s ostrým jazykom. Milenka slávnych mužov. Prísna a osamelá žena vládnuca krajine. Takáto bola Coco Gabrielle Chanel. Dnes je mýtom, legendou, ikonou, návrhárkou, ktorá zmenila dejiny módy a popohnala ich do úplne inej dimenzie. Coco prispôsobila módu požiadavkám mladej ženy, ktorá, rovnako ako ona sama, pracovala a bola neustále aktívna.
A tak sa zrodila androgýnna, pohodlná a športová móda a prišli na svet ikonické klobúky a doplnky, ktoré sa stali míľnikom v histórii módy. Napríklad malé čierne sako, inšpirované pánskou módou, ktoré sa stalo symbolom ženskosti, alebo kabelka Chanel 2.55 vymyslená, aby doslova uvoľnila ruky. („Unavilo ma nosiť kabelku stále v ruke, tak som pridala tenké ramienka, aby sa mohla nosiť na ramene.“)
Pôvod a cesta za slávou
Narodila sa 19. augusta 1883 na vidieku, na juhu Francúzska a stratila mamu, keď mala dvanásť rokov. Otec, ktorý bol obchodný cestujúci, svojich päť detí opustil. Gabrielle a jej dve sestry vyrastali medzi mníškami za stenami kláštora Aubazine. Sedem rokov strávených v tomto asketickom svete jej vštepilo zmysel pre strohosť a záľubu v bielej a čiernej farbe. Po opustení sirotinca Gabrielle cez deň šila a po večeroch vystupovala v café chantant pred dôstojníkmi kavalérie. Odtiaľ pravdepodobne pochádza aj jej prezývka vypožičaná od chytľavých tónov jej repertoáru ako: „Qui qa a vu Coco dans le Trocadéro?“ a „Ko Ko Ri Ko.“
Stretnutie s Étiennom Balsanom, bývalým dôstojníkom a hráčom póla, znamenalo v živote mladej Coco obrovský obrat. Bol to práve Étienne, zapletený do vzťahu s návrhárkou predurčenou stať sa veľkou podnikateľkou v histórii módy, ktorý jej ponúkol priestory pre jej prvý obchod a, predovšetkým, ju uviedol do kruhu svojich vplyvných priateľov. Coco mala veľmi bujarú osobnosť. Odmietala sa pohybovať ako amazonka, zvykla si brať zo skrine pánske nohavice a nosila pruhované námornícke tričká a klobúky bez okrajov, zbavené všetkých ozdôb tak, aby boli jednoduché a viac šik.
V očiach vtedajších žien, ktoré boli v tej dobe obliekané do dlhých sukní či šiat s množstvom spodničiek a do korzetov, bol spôsob obliekania, ktoré Coco volila, dosť výstredný. Ženy z vyšších vrstiev však boli fascinované jej originalitou, a preto napodobňovali klobúky a oblečenie, v ktorom sa Chanel ukázala na dostihoch v Longchamps.
Tento pôvab, táto odlišnosť vyvolávali u mnohých žien prianie, aby sa na ňu podobali a dodala im všetkým podobný vzhľad. Bola to doba, v ktorej bolo nevyhnutné byť ako Chanel.
Coco a láska jej života
Potom prišiel do života Coco ďalší muž, ten najdôležitejší v jej živote, ktorý ovplyvnil priebeh jej existencie a úspechu. Bol to Boy Capel, zámožný anglický obchodník, ktorý financoval otvorenie jej prvých butikov v Paríži, Deauville a v Biarritz. Práve v tejto dobe Chanel úplne zmenila podobu ženskej siluety. Uvoľnila tesný pás, odstránila korzet, skrátila sukňu a začala používať žerzej (mäkká pletenina), univerzálnu a lacnú textíliu, na ktorú v roku 1916 získala aj výhradné právo. Urobila trend aj z chlapčenského účesu a do bronzova opálenej pokožky. Jej štýl bol uvoľnený, tvorený jednoduchou rovnou sukňou, svetrom a jemnou blúzkou. Chanel sa postarala o koniec jednej éry a pomohla tak móde pri vstupe do nového storočia.
Mademoiselle otvorila svoj dom módy na Rue Cambon v roku 1918. Mladé dievča z vidieku sa stalo kráľovnou Paríža. Vzťah s Boyom bol ukončený dramatickou automobilovou nehodou, pri ktorej veľká láska Coco Chanel prišla o život. Zničená bolesťou hľadala rozptýlenie v Benátkach so svojou kamarátkou Misiou Sert. A bola to práve Misia, Proustova múza a modelka mnohých veľkých umelcov tej doby, ktorá jej pomohla objaviť Taliansko, ruský balet a vášeň pre umenie.
Parfém Chanel N°5 a malé čierne šaty
Noví muži vstupovali do jej života, ovplyvňovali jej dráhu a kariéru a stávali sa zdrojom inšpirácie pre nové „vynálezy“. Vďaka mladému vojvodovi Dmitrijovi sa stretla s Ernestom Beaux, ktorý býval cárovým voňavkárom, a v roku 1921 vytvorila svoj prvý známy parfum N°5. Dve jeho kvapky na nahej Marilyn sa ukázali byť najzmyselnejšie zo všetkých vôní. Vďaka vojvodovi z Westminsteru, najbohatšiemu mužovi Anglicka, ktorý ju pozval na svoje hrady a jachty, objavila Coco tvíd, inšpirovala sa jeho sakami, pulóvrami, vestami jeho sluhov a baretkami jeho námorníkov.
Chanel prišla s ďalším prevratným nápadom, a to obliecť ženy do čiernej. Čierna farba bola v tej dobe vyhradená pre služobníctvo a smútočné oblečenie. V polovici dvadsiatych rokov prišli malé čierne šaty, predurčené stať sa nenahraditeľným kúskom ženského šatníka. V týchto rokoch prichádzajú na scénu tiež šperky: perly, retiazky, krištáľové kamienky, bižutéria, ktorými, okrem iného, Chanel zdobila klobúky strohého a jednoduchého strihu.
Chanel – jej odchod a návrat na scénu
Mademoiselle mala päťdesiatpäť rokov a bola práve na vrchole úspechu, keď vypukla druhá svetová vojna. Zatvorila svoj ateliér v Rue Cambon a utiekla do Švajčiarska. Jediným butikom, ktorý jej ostal, bol obchod s parfumami, pred ktorým stáli americkí vojaci v radoch. Za jej neprítomnosti na módnej scéne v Paríži prišiel Christian Dior s „New Look“, návratom veľkoleposti minulosti, korzetom a vrstvou luxusných tkanín. S odkazom na Diora Chanel poznamenala, že Dior neoblieka skutočné ženy, a že elegancia znamená zjednodušiť všetko na tú najviac šik, nákladnú a rafinovanú chudobu. Aj vo svojich sedemdesiatich rokoch mala svetu stále čo povedať. Vyhľadala svojich bývalých spolupracovníkov a znova otvorila svoj módny dom.
- február 1954 – Chanel zvolila magický dátum pre svoj veľký návrat na prehliadkové mólo. Skrytá v hornej časti slávneho schodišťa na Rue Cambon sledovala návrhárka modelky a snažila sa čítať z tvárí prítomných novinárov. Francúzska tlač jej kolekciu úplne rozdupala. Návrat Chanel bol totálnym fiaskom. Na druhej strane oceánu však bola reakcia opačná. Časopis Life napísal, že Gabrielle Chanel aj v takom vysokom veku ponúka ženám revolučnú módu. A práve vďaka americkému trhu Chanel znova nadobudla svoj doterajší vplyv a postupne ovládla celý svet módy.
Posledné roky veľkej návrhárky
Na scénu prišiel prevratný nohavicový kostým s elegantne splývajúcim sakom s podšívkou, plochými vreckami, šperkovými gombíkmi zobrazujúcimi levy (jej znamenie zverokruhu) a dvojité C (logo módneho domu). Tieto prvky boli doslova uctievané Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Romy Schneider, Grace Kelly, Brigitte Bardot, Ingrid Bergman a Liz Taylor.
Posledné roky svojho života Chanel zasvätila neúnavnej práci. Chanel zomrela v hoteli Ritz vo svojej hotelovej izbe 10. januára 1971 vo veku osemdesiatosem rokov. „Pozrite sa, toto je spôsob, ako zomrieť,“ je posledná vtipná poznámka, ktorú po sebe pre históriu zanechala.
Móda je pominuteľná, ale štýl zostáva. Tak znie jeden z najslávnejších výrokov Coco Chanel. A Chanel jednoducho vytvorila nový štýl. Nie nestály alebo neistý, ale štýl večný.
Comments are closed.