Najbohatšie rodiny vo Florencii z roku 1427 sú najbohatšie aj dnes

0
3073

44338577 - florence city skyline - florence - italy

Najbohatšie rodiny v talianskej Florencii sa mali v poslednom čase veľmi dobre – teda aby sme boli presnejší, posledných 600 rokov.

Tvrdí to nedávna štúdia dvoch talianskych ekonómov Guglielma Baroneho a Saura Mocettiho, ktorí porovnali florentských platiteľov daní z rokov 1427 a 2011. Podľa nich je totiž bohatstvo zámožných rodín vo Florencii spred 600 rokov porovnateľné s majetkom rodín s rovnakým priezviskom v súčasnosti.

Bohatí vo Florencii zostávajú bohatými aj naďalej

„Zistili sme, že najviac zarábajúce osoby spomedzi súčasných platiteľov daní boli na vrchole socioekonomického rebríčka aj pred šiestimi storočiami,“ povedali Barone a Mocetti pre VoxEU. Pri svojom výskume mali možnosť nazrieť do jedinečných zdrojov informácií – zoznamov platiteľov daní z roku 1427, ktoré boli zdigitalizované a dostupné online. Tie im pomohli objasniť dlhodobé trendy ekonomickej mobility.


Tip redakcie: Herečka Misha Barton skončila v nemocnici. Vraj sa ju niekto pokúsil omámiť drogami


Ekonómovia síce priznávajú, že sledovanie rodinného bohatstva podľa priezviska nemusí byť až také presné, no podľa ich slov sa v Taliansku priezviská zvyčajne viažu na konkrétne oblasti a odovzdávajú sa lineárne. Rodiny na vrchole socioekonomického rebríčka pred šiestimi storočiami sú medzi najlepšie zarábajúcimi platiteľmi daní aj dnes. Tí najbohatší mali najuznávanejšie zamestnania, u rodín zo spodnej časti rebríčka to bolo presne naopak. Ich zárobky sa preto pohybovali hlboko pod priemerom.

15880728 - wide angle hdr view on the florence cathedral from the bell tower next to it, in florence, italy

Posúvanie majetku vlastným deťom nie je síce ničím prekvapivým, no aj tak je viac než pozoruhodné, že týmto rodinám sa podarilo udržať si svoje bohatstvo počas viacerých obliehaní mesta, Napoleonovho ťaženia cez Taliansko, diktatúru Benita Mussoliniho aj dvoch svetových vojen.

Štúdia zároveň ponúka aj svedectvo toho, ako bohatí ostávajú bohatými. V Anglicku sa vedcom už dávnejšie podarilo dokázať, ako môže prežiť rodinný status viac než osem storočí, respektíve viac než celých 28 generácií. Podobné znaky možno nájsť aj medzi elitnými rodinami v Číne, ktorých vysoký status trvá už od čias Mao Ce-tunga. Informácie priniesli noviny gz.com