Ako vznikajú poruchy stravovania?
Kľúčovým faktorom je tzv. neistá väzba (insecure attachment).
Vrodený systém väzieb motivuje dieťa, aby vyhľadávalo blízkosť opatrovníka, a to najmä v neistých či nebezpečných situáciách. Ľudia, ktorí majú vyvinuté stabilné väzby, sa vo všeobecnosti cítia bezpečne a hodnotne, majú optimistický náhľad na život a zvýšenú schopnosť regulovania emócií. Pocit bezpečia dodáva jednotlivcovi vieru, že si zaslúži lásku svojich blízkych a že tí ho v prípade núdze podporia.
Na druhej strane, človek s neistými väzbami neverí v dostupnosť a podporu ostatných a spochybňuje aj svoju sociálnu hodnotu. Preto sa u takýchto ľudí vyvinú iné stratégie na vyrovnanie sa s hrozbami a negatívnymi emóciami. Tieto neisté vzory správania sa nazývajú defenzívna vyhýbavosť (defensive avoidance) a úzkostlivá väzba (anxious attachment). Pri prvej stratégii človek potláča potrebu vzťahov a väzieb, pri druhej sa nimi, naopak, neustále zaoberá.
Tip redakcie: „Nebezpečný“ fetiš zväzovania spôsobuje zranenia
Oba vzorce správania sú prirodzeným vyústením straty alebo nedostupnosti človeka, na ktorého máme väzbu. Chorobnými sa stávajú vtedy, keď človek pomocou nich zvláda priveľa bežných situácií. Nespracované problémy a traumy z detstva prenáša jednotlivec aj do vzťahov v dospelosti. Nezdravé vzorce zmýšľania vedú k pocitom úzkosti a často aj k sebadeštruktívnemu správaniu ako sú závislosti čo poruchy stravovania. Sú to obranné mechanizmy, ktorými človek smeruje pozornosť na externé problémy a ciele a kompenzuje si tak pocity bezmocnosti, nepotrebnosti a zraniteľnosti. Niektorým ľuďom trpiacim anorexiou dodáva zaoberanie sa svojím telom pocit kontroly vo svete, v ktorom nemajú kontrolu nad ničím.
Poruchy stravovania sa väčšinou vyvinú počas dospievania. Začína to nevinne: malým cieľom, ako trochu schudnúť. Ak sa to podarí, väčšinou nastáva pozitívna reakcia od okolia. Tínedžer si chválu a pozitívne pocity spojí s chudnutím, z ktorého sa stáva bežný spôsob vyrovnávania sa s realitou.
Výskumy našťastie dokazujú, že pokrivený systém väzieb možno u ľudí napraviť. Napríklad tým, ak si niekto neistý nájde partnera, ktorému môže dôverovať a pri ktorom sa cíti bezpečne. Netreba podceňovať ani terapiu – čím skôr ju jedinec podstúpi, tým lepšie.
Čítajte tiež:
Týchto 7 postupov vám pomôže vyhrať každú hádku
Opakovane použitá plastová fľaša obsahuje nesmierne veľa baktérií
Ako byť úspešný obchodník. 13 fráz, ktorými si nakloníte zákazníka