Na bolesti žalúdka, nazývané ľudovo aj bolesti brucha, je ťažké nájsť liek, ak človek nepozná príčinu. Môžu ich spôsobovať poruchy trávenia, syndróm dráždivého čreva, zápal sliznice žalúdka, refluxná choroba pažeráka ale aj niečo úplne iné. Ak bolesti brucha nesprevádzajú nijaké vážne komplikácie, úľavu a zlepšenie nepríjemného stavu môžu priniesť aj osvedčené domáce recepty.
Tip redakcie: Sexuálne zvrátenosti časť II. Toto všetko ľudí vzrušuje
1. Dajte si šálku harmančekového čaju
Harmanček zmierňuje bolesti žalúdka vďaka svojim protizápalovým účinkom (vnútorná vrstva žalúdka sa napríklad môže zapáliť v dôsledku gastritídy, ktorú spôsobujú baktérie). Upokojuje aj hladké svalstvo hornej časti tráviaceho traktu, takže jeho sťahy, ktoré nám posúvajú potravu cez systém, trochu zoslabnú a tým sa zmierni bolesť pri kŕčoch.
Čo budete potrebovať:
-1 vrecúško harmančekového čaju ALEBO 1-2 čajové lyžičky sušeného harmančeka
-hrnček
-horúcu vodu
Postup
Zalejte vrecko čaju horúcou vodou, prikryte hrnček a nechajte vylúhovať 10 minút. Ak používate sušený harmanček, nasypte 1-2 čajové lyžičky do hrnčeka a zalejte ho horúcou vodou. Prikryte hrnček a nechajte vylúhovať 15-20 minút. Pite postupne.
2. Dajte si „horúci“ zábal
Slovo horúci je v úvodzovkách, lebo zábal by, samozrejme, nemal byť horúci, iba veľmi teplý, aby vám to bolo príjemné. Môžete použiť napríklad aj termofor. Teplo uvoľňuje svaly, takže pri kŕčoch vám môže pomôcť zbaviť sa nepríjemného trápenia.
Čo budete potrebovať:
-horúci zábal, termofor alebo niečo podobné
-príjemné miesto na ležanie
Postup
Nájdite si miesto na ležanie a položte si na brucho horúci zábal. Mal by mať príjemnú teplotu, ale mal by byť teplý. Nechajte si ho aspoň 15 minút alebo tak dlho, ako budete potrebovať. Priebežne si ho prihrievajte, ak treba.
3. Ryžová voda
Ryžová voda je presne to, čo naznačuje jej názov – voda, ktorá ostane po varení ryže. Má upokojujúce účinky, pretože obsahuje látku, ktorá zmierňuje zápal vytvorením akejsi ochrany na membráne, v tomto prípade na vnútornej strane žalúdka.
Čo budete potrebovať:
-1/2 šálky bielej ryže
-2 šálky vody
-hrniec
Postup
Uvarte ryžu v dvojnásobnom objeme vody, aký používate zvyčajne. Použiť môžete napríklad bielu dlhozrnnú ryžu. Nasypte ju do hrnca, pridajte vodu a varte na miernom plameni. Keď ryža začne mäknúť, odoberte hrniec zo zdroja tepla a nechajte ryžu ešte 3 minúty mäknúť pod pokrievkou. Zlejte vodu a vypite ju, ešte kým je teplá. Ak chcete, pridajte si do nej trochu medu. A ryžu si nechajte na nejaké nedráždivé jedlo, ktoré si pripravíte neskôr.
4. Dajte si trochu mäty
Čerstvý mätový čaj pomáha uvoľniť svaly žalúdka. Okrem toho podporuje tok žlče, ktorá je dôležitá pre správne trávenie. Mäta je obzvlášť prospešná pri poruchách trávenia a nadúvaní.
Čo budete potrebovať:
-hrsť čerstvých lístkov mäty ALEBO 1-2 čajové lyžičky sušenej
-hrnček
-horúcu vodu
Postup
Zalejte mätu horúcou vodou, prikryte hrnček a nechajte lúhovať 5-10 minút. Pite pomaly, ešte kým je čaj teplý. Ak máte čerstvé listy, môžete ich požuvať. Aj to vám môže pomôcť pri bolestiach. Ak máte radšej vrecúškové čaje, použite pokojne aj taký.
5. Teplá citrónová voda
Pri poruchách trávenia pomáha zmierniť bolesti žalúdka aj voda s citrónom. Vysoká úroveň kyslosti stimuluje tvorbu kyseliny chlorovodíkovej, ktorá nám rozkladá potravu. Zvýšením jej hladiny pomáhame tráviacemu systému, aby pracoval zdravým tempom. S citrónovou vodou dostávame okrem toho aj extra bonus vo forme hydratácie. Vďaka nej funguje trávenie bez problémov.
Čo budete potrebovať:
-1 čerstvý citrón
-teplú vodu
6. Čaj zo zázvorového koreňa
Zázvor obsahuje prirodzene sa vyskytujúce chemické látky gingerol a shogaol. Tie majú upokojujúce účinky na hladké svalstvo, ktoré pokrýva napríklad črevný trakt, a tým uvoľňujú žalúdočné kŕče či bolesti spôsobené kolikou. Koreň zázvoru je skvelý prostriedok aj proti žalúdočnej nerovnosti, ktorá často sprevádza bolesti brucha. Teplý zázvorový čaj je veľmi účinný domáci liek na problémy so žalúdkom a zrejme lepší než zázvorové pivo.
Čo budete potrebovať:
-1 koreň zázvoru, 3-5 cm
-ostrý nôž alebo škrabka
-1-2 šálky vody
-med (podľa chuti)
Postup
Umyte, ošúpte a postrúhajte alebo nasekajte 3-5cm z koreňa čerstvého zázvoru. Dajte variť 1-2 šálky vody a pridajte zázvor (ak chcete koncentrovanejší nápoj, použite menej vody a viac zázvoru). Nechajte povariť 3 minúty na silnom ohni, potom 2 minúty na miernom ohni. Odstavte, preceďte a pridajte med, ak chcete. Pite pomaly a uvoľnite sa.
7. Požujte feniklové semienka
Povedzme, že bolesti žalúdka vám spôsobujú problémy s trávením. V takom prípade vám môže pomôcť žuvanie feniklových semienok. Obsahujú totiž anetol, aromatický olej, ktorý podporuje vylučovanie tráviacich štiav, a tie zase posúvajú potravu v tráviacom systéme. Anetol okrem toho tlmí zápaly a zmierňuje bolesť, ktorá pri zápaloch vzniká. Ak vás trápi zápal sliznice žalúdka či zápal žalúdka ako takého, feniklové semienka vám môžu dopriať čiastočnú úľavu.
Čo budete potrebovať:
-1/2-1 čajovej lyžičky feniklových semienok
Postup
Poriadne požujte ½-1 čajovej lyžičky feniklových semienok po jedle. V tehotenstve sa feniklu radšej vyhýbajte.
8. Dajte si sódovú vodu s limetkou
Podobne ako citrón, aj limetka pomáha pri bolestiach brucha. Dajte si ju do sódovej vody a získate tak jednoduchý nápoj, ktorý môžete popíjať. Ak to preženiete s jedlom a bude vás z toho bolieť brucho, oxid uhličitý v sódovej vode vám pomôže odgrgnúť si a tým uvoľniť tlak vnútri žalúdka. Sóda je zároveň skvelým prostriedkom pri poruchách trávenia či zápche.
Čo budete potrebovať:
-2-2,5 dcl sódovej vody
-čerstvý limetkový džús
Postup
Pridajte šťavu z polovice limetky do 2-2,5 sódovej vody. Dobre premiešajte a postupne vypite.
Po bolestiach hlavy patria bolesti brucha k najnepríjemnejším komplikáciám každodenného života. Mať však po ruke zopár domácich receptov môže byť neoceniteľné.
Zdroj: everydayroots