Povedal som si, že to skúsim. Vždy ma na nejakú dobu lákala práca za jedlo v cudzej krajine a tak som si to teda vyskúšal. Kedy, keď nie teraz? Registroval som sa na stránke, oslovil farmy a vyrazil. Rozhodol som sa vyskúšať prácu za jedlo v Austrálii z viacerých dôvodov. Zhrnul som moje dôvody, zhodnotil som čo mi práca za jedlo v Austrálii dala a aj to, čo by som spravil inak, aby som sa sa toto dobrodružstvo rozhodol zopakovať.
Tip redakcie: Nórsko – nádherná krajina, no peňaženka zaplače
Prečo som sa rozhodol pracovať za jedlo práve v Austrálii?
Nuž, skúsil som to aj na Havaji ale hlavný dôvod prečo som sa rozhodol v tomto na tri týždne pokračovať aj v Austrálii bol prostý. Je tam draho. Keď pracuješ za jedlo, obvykle máš zadarmo aj ubytovanie čo som ja mal. Moje náklady na tri týždne na danej farme v Austrálii boli presne 0 €. Jeden môže povedať, že nejde o cestovanie, lebo nič neuvidím. Avšak, keď sa na to pozriem z druhej strany, žil som s austrálskou rodinou pri meste Lismore, ďaleko od turistických miest. Myslím, že som zažil skutočný a pravý život v Austrálii a videl, ako funguje bežná austrálska rodina. Navyše som ušetril a prišiel na to, ako funguje chod farmy na opačnej strane zeme.
Čo mi dala práca za jedlo v Austrálii?
- Naučil som sa veľa o sliepkach a o tom, ako kladú vajcia.
- Zistil som, že kravy mučia celú noc, keď im vezmú mladé. Mlieko produkujú do vtedy, kým ich niekto dojí.
- Videl som, ako funguje bežná austrálska rodina.
- Ušetrené peniaze som neskôr minul na cestovanie po Austrálii.
Čo by som spravil inak? Zrejme nič. Všetko bolo super a popri práci, ktorej som naozaj veľa nemal som sa túlal po okolí. Austrália má neuveriteľne krásnu prírodu a pláže. Neďaleko Lismore sa nachádza známy Byron Bay, kde som pozoroval, ako dokážu ľudia surfovať. Moju prácu v Austrálii na farme som si našiel cez stránku www.workaway.info no môžeš skúsiť aj http://wwoof.net ktorý má však jednu nevýhodu. Aký je rozdiel medzi WWOOfingom a Workawayer-om? Pri Workaway platíš ročný poplatok a môžeš si hľadať prácu na farme po celom svete. Pri WWOOfingu platíš za krajinu, do ktorej ideš. Hľadáš si farmu na Icelande? Zaplatíš za Iceland. Ak však zmeníš názor a chceš ísť do Argentíny, musíš platiť znova.