Vyše dve miliardy kresťanov vo svete oslávia sviatky pokoja a lásky
(TASR) – Najkrajšie sviatky v roku, sviatky pokoja a lásky – Vianoce oslávia 24. a 25. decembra vyše 2,2 miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta. Pripomenú si narodenie Ježiša Krista v Betleheme (hebrejsky Dom chleba), meste vzdialenom asi osem kilometrov južne od Jeruzalema. Tam prišiel kvôli sčítaniu obyvateľstva Jozef z Nazaretu so svojou snúbenicou Máriou a podľa tradície, sa v jaskyni za mestom narodil Ježiš.
Tip redakcie: Behanie v zime zlepší vaše sebavedomie, no pozor na omrzliny
Kedy sa slávia Vianoce vo svete
Presný dátum narodenia Pána pred vyše 2000 rokmi nie je známy. Spočiatku narodenie Pána nemalo svoj osobitný sviatok a od polovice 3. storočia sa na Východe pripomínalo spolu s inými „zjaveniami Pána“. Sviatok Narodenia Pána sa slávil 6. januára (Dnes je to sviatok Zjavenia Pána – Traja králi).
Na Západe sa však v polovici 4. storočia začína objavovať osobitná spomienka Božieho narodenia – prvý záznam je z Ríma z roku 336. Sviatok sa podľa týchto prameňov slávil 25. decembra. Keďže 25. marca sa všeobecne pripomína sviatok Zvestovania Pána, keď archanjel Gabriel zvestoval Márii, že bude Kristovou matkou, tak o deväť mesiacov podľa tejto tradície je symbolický deň narodenia Pána Ježiša práve 25. december.
Prevzal sa dátum Vianoc z pohanského sviatku?
Ďalšia hypotéza hovorí o christianizácii a novej kresťanskej interpretácii rímskeho sviatku narodenia Slnka. Kresťania tento pohanský sviatok Natalis Solis invicti (Narodenie Slnka) použili a po novom ho interpretovali v kresťanskom duchu. Rímski kresťania tento sviatok začali sláviť ako vlastný sviatok Narodenia Krista – ako Slnka na základe biblických citátov, napríklad Kristus ako Slnko spravodlivosti (Sol Iustitiae) alebo Kristus – Svetlo sveta. Tento dátum – 25. december – bol všeobecne prijatý a veľmi rýchlo sa ujal.
Cirkvi po celom svete majú rozdielny dátum Vianoc
Na základe odlišných tradícií kresťania rôznych cirkví slávia Vianoce v rôznych termínoch. Katolíci, protestantské cirkvi a časť pravoslávia svätia Vianoce 24. a 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára. Iná časť pravoslávnych veriacich, vrátane pravoslávnych v Čechách a na Slovensku, oslavuje vianočné sviatky podľa juliánskeho kalendára, teda 6. a 7. januára. Juliánskym kalendárom sa riadi napríklad aj pravoslávna cirkev v Jeruzaleme, Rusku, Srbsku, Poľsku či na Ukrajine.
Pravoslávne cirkvi Istanbulu, Alexandrie, Rumunska, Grécka, Bulharska a sýrsko-pravoslávna cirkev používajú gregoriánsky kalendár a slávia Vianoce 24. a 25. decembra.
Čítaj tiež:
Luxusná superjachta s bazénom nad morom čaká na svojho kupcu. Vyzerá celkom slušne.
Ako si spríjemniť dlhé zimné večery