Podľa oficiálnych informácií sa našli bunkre, zhrdzavené náboje a ďalšie pozostatky z druhej svetovej vojny.
Vojenská základňa sa nachádzala na ostrove Alexandra 1 000 km od severného pólu 0150 a postavili ju v roku 1942, teda rok po vpáde Adolfa Hitlera do Ruska.
Dostala kódové označenie Schatzgräber, teda Lovec pokladov, a Nemci ju využívali predovšetkým ako taktickú meteorologickú stanicu.
Stavba ostala opustená, keď sa miestni vedci v roku 1944 otrávili mäsom z polárneho medveďa a musela ich zachrániť nemecká ponorka.
Tip redakcie: Poľskí amatéri začali vykopávať záhadný nacistický vlak s pokladom
Podľa denníka Daily Mail objavili stanicu po 72 rokoch a našli na nej pozostatky z druhej svetovej vojny a to viac ako 500 predmetov vrátane hromady zachovaných dokumentov.
Mnohé z ruín bunkrov, zhrdzavených nábojov a ďalších pozostatkov z druhej svetovej vojny sa vďaka chladnému počasiu zachovali vo veľmi dobrom stave.
Ostrov hral počas druhej svetovej vojny veľmi dôležitú úlohu. Predpovede počasia, ktoré stanica poskytovala, mali totiž kľúčový význam pre plánovanie pohybu vojenských jednotiek, ponoriek a lodí.
Vzhľadom na názov základne si mnohí mysleli, že mohla mať aj inú tajnú misiu. Odborníci dokonca uvažovali, či sa nepoužívala pri hľadaní starovekých pokladov.
Ostrov Alexandra bol dlhé roky považovaný za sporné územie, no dnes je súčasťou Ruskej federácie. Tá údajne uvažuje, že si na ostrove postaví trvalú vojenskú základňu.
Čítajte tiež:
Elektromobily neriešia problém s nedostatkom ropy
Comments are closed.