V Arkansase vykonali prvú popravu po 12 rokoch

0
520
V Arkansase vykonali prvú popravu po 12 rokoch
Ohodnoť článok

Varner 21. apríla (TASR) – V americkom štáte Arkansas vykonali v noci nadnes prvú zo série plánovaných popráv. Smrtiacu injekciu dostal 51-ročný Ledell Lee odsúdený za brutálnu vraždu susedky z roku 1993.

Odsúdenec bol vyhlásený za mŕtveho po približne 12 minútach. Išlo o vôbec prvú popravu v Arkansase od roku 2005, informovala agentúra AP.

Dôvod je expirácia sedatíva

Arkansaské úrady pôvodne plánovali do konca apríla popraviť osem ľudí odsúdených na smrť, pričom na niektoré dni mali pripadnúť až dve popravy. Dôvodom je skutočnosť, že 30. apríl je dátumom exspirácie sedatíva, ktoré je jednou zo zložiek smrtiacej injekcie.

Polovicu z plánovaných ôsmich popráv, ktoré sa mali vykonať v priebehu jedenástich dní, zrušili alebo odložili štátne a federálne súdy.

Napriek tomu dnes úrady vykonali prvú popravu, ďalšie dve sú naplánované na 24. a jedna na 27. apríla.

Pri dnešnej poprave vo väznici Cummins Unit Arkansas vôbec prvýkrát aplikovali sedatívum midazolam. Doba použiteľnosti uvedenej látky, ktorú majú k dispozícii miestne úrady, totiž exspiruje 30. apríla. Toto kontroverzne vnímané sedatívum bolo v minulosti použité pri viacerých nevydarených popravách v iných amerických štátoch.

Popravy v Arkansase sa od roku 2005 nevykonávali v dôsledku právnych sporov a nedostatku látok, ktoré tvoria súčasť smrtiacich injekcií. Plán na ich obnovenie vyvolal protesty odporcov trestu smrti.

Čítajte tiež:

Sestry z Gazy chceli do Izraela prepašovať výbušnú látku skrytú v liekovkách

Právna poradňa: Skončenie pracovného pomeru výpoveďou

Agenti ruskej FSB zlikvidovali dvoch podozrivých z prípravy útokov v Rusku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ