Zábavný priemysel ovládol elektronický šport

0
2247

Virtuálna realita začala už dávnejšie ovládať viacero aspektov našich životov. Niekedy je to na prospech, inokedy na škodu, no v každom prípade sa nedá prehliadnuť jej vplyv v súčasnej dobe. Výsledkom toho je okrem iného aj e-šport, ktorý sa stáva jednou z najbohatších oblastí zábavného priemyslu.  

elektronický šport

Vďaka moderných technológiám sa môže akákoľvek športová aktivita vykonávať on-line, čo vedie fanúšikov k úplne novému pohľadu na šport. V tomto prípade však nejde o pestovanie zdravého životného štýlu a zlepšovanie kondície. To však neznamená, že praktizovaním tejto záležitosti nebudete mať so skutočným športom nič spoločné. Inak by o ňu nebol až tak veľký záujem a hráči by sa jej nevenovali na profesionálnej úrovni.

Elektronický šport dobýja zábavný priemysel

Dnes sa na elektronický šport pozeráme ako na jedno z najúspešnejších odvetví zábavného priemyslu, no ešte pred pár rokmi to bolo úplne inak. Autori rôznych herných projektov mohli byť mnohým na smiech a verejnosť sa na ich snahu uspieť pozerala často skepticky. Bolo len otázkou času kedy začne byť táto forma hier dosť populárna, pretože o jej expanziu sa začali starať bohatí sponzori z prostredia IT, ktorých investície zaistili rýchly rozvoj a dobytie trhu.

 

Istá spojitosť so skutočným športom existuje

Hlavný rozdiel medzi skutočným a elektronickým športom je jasný, veď on-line hráč nestojí na ihrisku a nenaháňa sa za loptou. Aj napriek tomu sa nájde niekoľko prienikov, ktoré oba typy hier spájajú. Podobne ako pri skutočnom športe, aj virtuálni hráči praktizujú pravidelné tréningy, musia vymýšľať herné stratégie a riadiť manažment klubov. Okrem toho, pripraviť sa treba na fyzickú a psychickú záťaž spôsobenú hodinami za počítačom. Znie to paradoxne, no niektorí on-line hráči ukončia kariéru kvôli zraneniam spôsobeným práve týmito vplyvmi.

 

Športové turnaje organizujú po celom svete

Ak už elektronický šport v mnohom pripomína ten skutočný, potom neexistuje dôvod, aby sa v ňom neorganizovali skutočné turnaje. Napríklad v najobľúbenejšej hre League of Legends sa uskutočnilo už niekoľko medzinárodných majstrovstiev, ktoré sledovali tisíce fanúšikov z rôznych krajín. Priestor dostávajú aj slovenskí priaznivci, ktorí si môžu vychutnávať slávne turnaje v susedných krajinách. Napríklad v marci sa v poľských Katoviciach organizoval Intel Extreme Masters, ktorý ponúkol ďalší ročník kvalitne obsadeného medzinárodného podujatia.


elektronický šport 2

Profesionálni hráči zarábajú vysoké sumy

Pri sledovaní elektronického športu sa mnohí pýtajú na finančné ohodnotenie hráčov. Možno je prekvapujúce, že aj táto činnosť sa vykonáva profesionálne a hráči sú platení rovnako ako riadni športovci. E-šport je pre nich náplňou práce na plný úväzok, ktorému sa venujú celé dni a za to im autori herných projektov a sponzori financujúci nové technológie platia. Celkovo sa jedná o slušné peniaze a tí najlepší majú ročné príjmy na úrovni desiatok až stoviek tisíc eur.

 

Budúcnosť e-športu vyzerá sľubne

Je jasné, že šport vo virtuálnej podobe nenahradí ten klasický, pretože ľudia milujú pohyb a ich láska k živým pohybovým aktivitám je omnoho silnejšia ako hranie hier na počítačoch. Aj tak však môžeme očakávať, že toto odvetvie si vydobyje svoje popredné miesto vo svete hier a zábavy a možno už čoskoro budeme sledovať prenosy z turnajov v televízii. Už teraz spravili autori týchto projektov kus práce a bez ohľadu na názory ľudí si idú za splnením sna, čo pre e-šport vytvára tie najlepšie predpoklady do budúcnosti.