Z jazera v Grónsku sa behom chvíle vyparila všetka voda

0
1997
autor: Laura Stevens, Woods Hole Oceanographic Institution
autor: Laura Stevens, Woods Hole Oceanographic Institution

Vedci ostali v nemom úžase, keď zistili, že z jazera na povrchu grónskeho ľadovca vytieklo za menej ako dve hodiny 400-miliónov hektolitrov vody.

Čo môže byť príčinou

Ich prvým predpokladom bolo, že ľadovec neudržal ťažkú masu vody, prelomil sa pod jej váhou a voda pretiekla cez vzniknuté pukliny. To však nevysvetľuje, prečo práve toto jazero vytieklo tak rýchlo, kým ostatné podobne veľké jazerá strácajú vodu oveľa pomalšie.

Po rokoch bádania vedci z Oceánografického inštitútu vo Woods Hole (WHOI) a z Washingtonskej univerzity prišli na to, že tieto zlomy a pukliny sú zapríčinené pohybmi veľkých kusov ľadovcov.

Ako sa to udialo

Tri roky vedci merali pohyby ľadovcových más pred, počas a po vytečení podobne objemných jazier. Pred vytečením jazera zaznamenávali posun ľadovcových plôch smerom nahor a horizontálne. Takýto pohyb spôsobil hlboké trhliny v ľade, cez ktoré voda jazera začala pomaly vytekať a zhromažďovať sa pod ľadovcom.

Váha vody v jazere spolu s tlakom zhromaždenej vody pod ním vyústila v obrovský zlom, cez ktorý následne voda jazera neuveriteľne rýchlo vytiekla.

„Zvyčajne tlaková sila vody pôsobí na ľadovec smer nadol ku dnu jazera a stláča ľadovce k sebe. Ak ale zatlačíte smerom nahor, vytvoríte kupolovitý zlom, ktorý oddelí plochy od seba. Sila sa zmení z tlakovej na ťažnú a to uľahčí tvorbu trhliny,“ vysvetlila Laura Stevensová – študentka, ktorá je autorkou novej štúdie o ľadovcových jazerách.

Zdroj: discovery.com