Vlastný bazén? Všetko o príprave stavby bazéna

0
1642

Vlastný bazén? To je sen mnohých z nás… Patríte k tým šťastnejším, pre ktorých sa táto túžobná predstava stáva realitou? Ak ste to nechali celé na firmu, tak vám len zaželáme, čo najviac chvíľ plných pohody, oddychu a pokoja. Ak si však budete bazén zaobstarávať čiastočne či úplne svojpomocne, nasledujúce riadky vám veľmi pravdepodobne prídu vhod.

V základnej ponuke bazénov si môžete vybrať rôzne nadzemné bazény alebo bazény, ktoré sú zapustené do zeme. V tomto článku sa zameriame práve nabazény do zeme.

Dozviete sa všetko o tom, čo potrebujete pripraviť pre to, aby ste si mohli postaviť svoj vysnený bazén s filtráciou.

 Príprava stavby bazéna do zeme

1.  Príprava miesta na bazén – vykopanie jamy

Samozrejme môžete vziať lopatu a jamu na bazén vykopať sám vlastnými rukami. Ak však  pritom nechcete vypustiť dušu a odrovnať sa hneď prvým krokom, neodporúčame to. Radšej si zavolajte pár dobrých kamarátov, alebo zaplaťte pár brigádnikov. Uvidíte, že to oceníte.

Ďalšia možnosť je zaplatiť si niekoho, kto má bager a niekoľko metrovú jamu zvládne vykopať za pár hodín. Samozrejme za túto rýchlu, jednoduchú a pre vás najmenej náročnú možnosť si priplatíte.

V každom prípade je dôležité myslieť na to, aby bola pripravená jama z každej strany o 20-30 cm väčšia ako samotný bazén.

2.  Dobré základy sú alfou a omegou. Platí to aj pri bazénoch

Od základov je vždy najlepšie všetko zariadiť v prvotriednej kvalite. Tú vám pri stavbe bazéna zaručí základová betónová doska.

3.  Hlavný bod programu: usadenie či stavba bazénu

Ak ste sa rozhodli kúpiť už vyrobený bazén, je to jednoduchšia voľba. Samozrejme môžete si bazén vymurovať či vybetónovať priamo na mieste svojpomocne, v každom prípade je to však časovo najnáročnejšia možnosť.

Hotové vyrobené bazény, stačí takzvane „usadiť“ a to buď ručne za pomoci niekoľkých ľudí alebo pomocou žeriavu. Túto možnosť väčšinou priamo ponúka firma, od ktorej si bazén zakúpite.

Aký typ bazénu doporučujeme?

Pri hľadaní sa doporučujeme zamerať najmä na bazény, ktorých plášť je vyrobený z oceľového plechu.  Kvalitné spracovanie so sebou prináša ochrannú polyesterovú antikoróznu vrstvu, ktorá predlžuje živnostnosť na 25 až 30 rokov.  Samozrejmosťou by mala byť aj vnútorná povrchová úprava, najčastejšia a najobľúbenejšia býva varianta z mäkčeného PVC v modrej farbe s ochranou proti UV žiareniu.

4.  Na bazénovú techniku si radšej zaistite odborníkov

Pod bazénovou technikou myslíme všetky možné svetlá, protiprúdy, trysky, filtráciu, tepelné čerpadlá, skimmery, výpuste či vykurovacie špirály.  Najjednoduchšie je zaistiť si rovno s bazénom takú firmu, ktorá má vo svojich službách aj inštaláciu týchto záležitostí. Ušetríte si tým čas a hromadu nervov.

5.     Izolácia ako predposledný krok

Podľa typu bazénu záleží, či vás ešte čaká izolácia alebo nie. Niektorý typ bazénu vyžaduje tepelnú polystyrénovú izoláciu, pri inom stačí postupným procesom zasypať kraje suchou betónovou zmesou.

6.    Upraviť okolie a máte skoro hotovo

Nakoniec je dôležité upraviť okolie bazéna. Položíte okolo bazénovú dlažbu alebo siahnete po prírodnom kamennom obložení či dreve? Možností je viacero, je len na vás ktorú si vyberiete.

    7.    Ďalšie dôležité bazénové príslušenstvo

  • Bazénová chémia

Samozrejme je dôležité nezabudnúť na bazénovú chémiu, ktorú potrebujete na to, aby voda vo vašom bazéne ostala nezávadná a čistá. Dnes si môžete vybrať zo širokej ponuky. Od klasickej chémie s obsahom chlóru cez bezchlórovú chémiu až po aglicídy proti riasam či bazénové vločkovače.

  • Bazénová plachta

Bazénová plachta je veľmi dobrým pomocníkom nielen pre ochranu vody pred zbytočným znečistením v čase kedy sa bazén nepoužíva, ale  zároveň pomáha udržiavať žiadanú teplotu vody.

Môžete si vybrať rôzne typy solárnych plachiet, celoročné či zimné krycie plachty, bezpečnostné plachty a podobne.

  • Bazénový vysávač

  Jeho úlohou je odstrániť nečistoty z bazéna a napomáhať tomu, aby voda vo vašom bazéne bola vždy krásne čistá. Máte na výber ručné, automatické či poloautomatické vysávače a je dôležité vyberať ich predovšetkým s prihliadnutím na veľkosť bazéna.