Vedci prišli na spôsob, ako pomocou počítača ovládať myseľ myší. Vízia budúcnosti a filmov, kedy sa dá mienka ovplyvňovať len na základe počítača, sa tak vo veľmi malej miere a vo vlastných počiatkoch stáva skutočnosťou. Pomocou technológie zvanej optogenetika dokážu nasmerovať lúč svetla do geneticky upravených neurónov, čím stimulujú produkciu dopamínu a za konkrétnu vec je tak objekt odmeňovaný. V praxi tak znamená, že myš síce môže mať svoju vôľu, no je ovplyvnená do určitej miery inštrukciou vyvolanou umelo tak, aby na základe vsugerovaných pocitov uprednostnila niečo iné – to, čo je zadané počítačom. Donedávna celý výskum komplikoval fakt, že myši museli nosiť prilby, ktoré boli nemotorné a veľké. Prirodzené správanie myší sa tak strácalo a výskum ovplyvňovala práve nemotornosť a nepoužiteľnosť zariadenia na malých hlodavcoch.
Pri hľadaní riešenia vyvinuli systém diaľkového napájania
Pri hľadaní spôsobu, akým by vyriešili napájanie a zariadenie upevnené na myšiach vynašiel vedec John Rogers na University of Illinois v roku 2013 rýchlejší a ľahší bezdrôtový systém. Nové mikrónové zariadenie na hlavách myší s malými diódami je napájané anténou na diaľku. Výskum tak pokračuje s myšami bez trčiacich káblov a ťažkých zaťažení ich tela.
Výskum môže priniesť dva objavy
Tento výskum môže v konečnom dôsledku priniesť hneď dva objavy. Jednak spôsob, akým by sa dali ovplyvňovať myšlienky, alebo vsugerovať určité podnety, rozhodnutia, živým roganizmom, a zároveň je tu počiatok možnej technológie s bohatým využitím, a teda napájaním na diaľku. Mohli by sme sa tak dočkať v budúcnosti možnosti nabiť telefón len tým, že ho necháme na stole, kde načerpá energiu na diaľku napríklad na základe automatickej informácie o slabej batérií zo samotného mobilu.
zdroj a foto: discovermagazine.com