Bill Gates a jeho manželka Melinda podporujú projekt suchej toalety už 5 rokov. Vyzvali svet, aby prišiel s nápadom efektívnej a nenáročnej toalety. Skupina výskumníkov z Cranfield University je vážnym kandidátom na výhercu súťaže.
Ich produktom je nanomembránová toaleta. Tento projekt bol podporený Nadáciou Billa Gatesa v podobe peňažnej sumy 710 000 amerických dolárov v septembri roku 2012.
Suchá toaleta má nízke náklady (0,5 dolára na používateľa na deň) a jej použitie je jednoduché. Ak projekt dostane dotáciu na ďalšie testovanie, môže sa veľmi ľahko stať významným pokrokom v oblasti hygieny. Na svete je stále 2,4 miliardy ľudí, ktorí žijú v nehygienických podmienkach. Nemajú prístup k nekontaminovanej vode, a preto je u nich riziko infekčných ochorení veľmi vysoké.
Alison Parker, vedecká pracovníčka zo spomínanej Cranfield University, verí, že tento produkt dokáže pomôcť mnohým ľuďom v chudobných mestských oblastiach.
Na územiach vzdialených od miest by bola údržba zariadení veľmi náročná – toalety potrebujú minimálne každých 6 mesiacov výmenu niektorých súčastí. Suchá toaleta sa bude implementovať do chudobných mestských oblastí, v ktorých je udržiavanie dostatočnej hygieny stále problémom, ale bude jednoduché zabezpečiť pravidelné technické kontroly a základnú údržbu zariadení.
Suchá toaleta na likvidáciu odpadu nepotrebuje vodu, práve naopak – čistú vodu produkuje. Jej misa sa uzavrie, otočí sa o 270 stupňov a tým sa odpad vyprázdni do kontajnera pod misou. O prípadné zvyškové nečistoty na stene misy sa postará škrabka.
Pevný odpad sa zhromaždí na dne kontajnera, zatiaľ čo tekutá časť ostáva na hladine. V kontajneri sa nachádzajú nanovlákna, ktoré tekutinu premenia na paru bez patogénov a preženú ju vertikálnou trubicou.
V tejto trubici sa zase para kondenzuje na čistú vodu a odkvapkáva do zbernej nádrže. Tuhý odpad odchádza do oddeleného priestoru, kde je obalený špeciálnym voskom potláčajúcim pachy.
Každý týždeň je potrebná návšteva technika, ktorý odoberie odpad a vodu a vymení batérie, ak je to potrebné. Táto voda je čistá a neškodná a domácnosť ju môže využívať na polievanie kvetov, čistenie príbytku, varenie či osobnú hygienu. Odpad z toalety končí ako zdroj energie v špeciálnej elektrárni.
Nevýhodou je, že údržba toalety bude vyžadovať špeciálnych technikov a ich výcvik môže byť časovo náročný. Skupina vývojárov stojí aj pred problémom likvidácie toaletného papiera, ktorý zatiaľ nie je vyriešený. Možným riešením je zatiaľ jeho likvidácia spaľovaním, čo však nie je veľmi environmentálne riešenie.
Vide o novej toalete si môžete pozrieť tu.
Zdroj: techinsider.io