Doprajme si sladké bez konzumácie cukru

0
2094

yogurt-822747_1280

Odolať lahodnej sladkej chuti, ktorá v nás vyvoláva slastný pocit spokojnosti, nie je vôbec jednoduché. Prečo si však takéto sladké maškrty odopierať, keď mnohé z nich neobsahujú klasický cukor pôsobiaci škodlivo?

Gastronomické podmienky na Slovensku sa v posledných rokoch výrazne zlepšili a celý trh s potravinami nám ponúka omnoho väčší výber. Rovnako je to aj so sladkými jedlami, ktoré ulahodia našim chuťovým bunkám bez toho, aby sme konzumovali biely cukor. Ten sa totiž môže nahradiť niekoľkými sladidlami, ktoré sú nielen chutné, ale takisto zdravé.

 

Zdravé sladidlá nahradia cukor

Vyhnúť sa klasickému bielemu cukru nie je jednoduché, pretože jeho prítomnosť nájdeme takmer všade. Aj keby sme nekupovali sladkosti a zákusky, cukor sa používa ako konzervant, kvôli čomu ho nájdeme v množstve potravín. Vďaka spomínaným sladkým náhradám si však môžeme upraviť jedálniček a vniesť do životosprávy nové jedlá, ktoré chutia minimálne tak dobre ako tie tradičné a navyše nemajú také rizikové účinky na naše zdravie.

listy stévie
listy stévie

Stévia ako budúcnosť sladidiel

Indiáni z Latinskej Ameriky poznajú tajomstvo najsladšej rastliny na svete už dlhé stáročia. Účinky stévie cukrovej sú totiž zdraviu prospešné, ale na rozdiel od cukru v tele nespôsobujú nerovnováhu. Liečivá rastlinka si prešla príbehom plným popularity aj útokov, ktorými chceli výrobcovia umelých sladidiel sabotovať jej predaj. Dnes je predávaná vo veľkom a konečne ju začali rešpektovať potravinárski aj farmaceutickí lídri, pričom podľa viacerých predpovedí sa stane sladidlom budúcnosti a predbehne cukor.

 

Javorový sirup nesmie v kuchyni chýbať

Kto raz skúsil javorový sirup, bude ho používať pri každej možnej príležitosti. Toto liečivé sladidlo spoznali medzi prvými Kanaďania, no radi ho vyvážajú do celého sveta. Dnes je takisto súčasťou našich kuchýň a využíva sa pri rôznych tradičných receptoch. Svoju úlohu spĺňa pri pečení aj varení, no nezabúdajme ani na liečivé detoxikačné procedúry, pri ktorých zároveň prijímame antioxidanty a stopové prvky. Vysoká nutričná hodnota má však svoju daň a to nám stanovuje istý limit, ktorý by sme pri konzumácií nemali prekročiť.

 

javorový sirup
javorový sirup

Chutné agáve dobýja gastronómiu

Keďže netradičné prírodné sladidlá priniesli nové chute, zmenili sa aj mnohé recepty. Oblasť gastronómie sa chytila príležitosti a začala pripravovať jedlá v novej podobe. Presne tak sa do jedálnych lístkov dostal práve sirup zo šťavy agáve, ktorá je získavaná z kaktusov. Aj v tomto prípade to boli Indiáni, ktorí spoznali zdraviu prospešné účinky tejto potraviny. Agáve sa síce nevyrovná stévií ani javorovému sirupu, no v porovnaní s klasickým cukrom ide stále o lepšiu možnosť ako svoje jedlá osladiť.

 

Každá z týchto náhrad za klasický biely cukor sa vyznačuje špecifickou chuťou, ktorá ulahodí našim chuťovým pohárikom. Avšak, nejde len o samotnú chuť. Pri jednotlivých sladidlách neboli preukázané škodlivé účinky ako pri cukre, no aj tak odporúčame dávať pozor, pretože každé jedlo je buď liekom alebo jedom a vždy to závisí od množstva.