Recenzia elektrokolobežky Aerium HX8

0
1249

Na vlastnej koži sme otestovali skladaciu elektrokolobežku Aerium HX8. Celé dva týždne sme ju nešetrili a používali na cestu do práce aj pri výletoch mimo mesto. Predovšetkým nás zaujalo pekné spracovanie, dojazd sa blížil k 40 km a veľmi dobré jazdné vlastnosti. Čo nás však upútalo najviac? To vám prezradíme v recenzii!

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Hodnotenie skladacej elektrokolobežky Aerium HX8

Skvelá 8.3

Testovanie elektrokolobežky Aerium HX8 dopadlo skutočne výborne. Predovšetkým sa nám páčila komfortná jazda, kvalitná konštrukcia, slušný dojazd a praktický tempomat. Pohodlné 10-palcové kolesá sa osvedčili v meste aj na menej kvalitných cestách na vidieku. Odnímateľná batéria nie je veľmi bežná a patrí taktiež medzi veľké výhody tejto elektrickej kolobežky.

Rýchlosť a jazdné vlastnosti 8.5

Konštrukcia a dizajn 8.5

Batéria a nabíjanie 8

Pozitíva

  • kvalitná a pevná konštrukcia,
  • rýchle a ľahké rozloženie,
  • pohodlná jazda,
  • slušný dojazd,
  • odnímateľná batéria,
  • návykový tempomat.

Negatíva:

  • nemá aplikáciu,
  • nosnosť len 100 kg.
Zdroj obrázka: Aerium.sk

Dodanie a balenie

Elektrokolobežku sme dostali bezpečne zabalenú a po otvorení krabice nás čakalo milé prekvapenie. Aerium HX8 sa totiž dodáva zložená. Zostávalo teda len upraviť zvonček, naskrutkovať držadlá a brzdu. Využiť k tomu môžete imbusový kľúč, ktorý je súčasťou balenia. Celá kompletizácia nám zabrala len niekoľko minút, a to vrátane kontroly všetkých skrutiek a funkčnosti bŕzd. Nemusíte sa teda zdržiavať hľadaním náradia. Dodanie v stave ready-to-ride pripísalo kolobežke hneď na začiatku niekoľko kladných bodov. Návod v slovenskom jazyku a nabíjačka na batériu sú samozrejmosťou.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Dizajn a konštrukcia Aerium HX8

Čierna farba s červenými prvkami sa môže niekomu zdať ako nie príliš zaujímavá, ale pre nás je decentnosť skôr pozitívom. Samotná kolobežka je pomerne ľahká, váži necelých 15 kg a manipuláciu s ňou zvládnu ako deti, tak aj drobnejšie osoby.

Trocha nás sklamala nosnosť 100 kg, čo pre náš test bolo dosť hraničné. Na druhú stranu aspoň vieme, ako pracuje batéria a motor aj pri väčšom zaťažení. Konštrukcia elektrokolobežky spĺňa stupeň ochrany IP54, čo znamená, že je chránená proti vniknutiu prachu a odolá striekajúcej vode z každého smeru. Je teda úplne vodoodolná.

Desaťpalcové nafukovacie kolesá veľmi efektívne tlmia nárazy a elektrokolobežka zvládne aj pomerne výrazné nerovnosti. So správne nahustenými pneumatikami sa nemusíte obávať ani prejazdu cez dlažobné kocky, čo je asi jedna z najlepších vlastností recenzovaného modelu Aerium HX8. Jazdu si tak užijete ako v prírode, tak aj v historickom centre mesta.

Za zmienku určite stojí aj pogumovaný nášľap, ktorý je dostatočne široký a nohy na ňom nijako nekĺžu. O bezpečnosť vašej jazdy sa stará zadná kotúčová brzda, tá sa ovláda rovnako ako na bežnom bicykli, a to pákou na riadidlách. Brzda je vysoko účinná a vďaka pomoci elektromotora sa brzdná dráha skracuje na minimum.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Na prednej a zadnej strane skladacej elektrokolobežky Aerium HX8 sú umiestnené kvalitné LED svetlá. Zadné červené svetlo sa navyše po stlačení brzdy rozbliká a upozorní tak ostatných účastníkov premávky na zmenu rýchlosti. Elektrokolobežka Aerium HX8 je dodávaná s malým stojanom, nie je tak potrebné ju nikde ukladať či opierať. Dá sa teda jednoducho postaviť, a to aj na pomerne hrubom štrku.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Ovládací panel svetiel sa skladá z dvoch mechanických tlačidiel a jednej pohyblivej páčky, ktorú je možné jednoducho vypnúť alebo zapnúť. Povrch tlačidiel je pogumovaný a nie je dôvod sa obávať, že by vám počas jazdy skĺzol prst a vy ste stratili balans. Súčasťou elektrokolobežky je aj farebný LCD displej, na ktorom môžete vidieť aktuálnu rýchlosť, kapacitu batérie aj zvolený režim jazdy. Displej je priehľadný a dobre čitateľný aj na slnku. Chýbajúce mobilné aplikácie vám tak nemusia robiť starosti.

Počas vychádzky sa nám osvedčil praktický háčik na uchytenie batoha a drobnejších vecí. Príjemným doplnkom je klasický mechanický zvonček, ktorý sme pri testovaní niekoľkokrát použili. Samotná elektrokolobežka sa dá pomocou sklopenia páčky v niekoľkých málo krokoch jednoducho zložiť.

Celkovo sa nám spracovanie elektrokolobežky Aerium HX8 páči. Musíme vyzdvihnúť skvelý pomer medzi váhou a pevnosťou kolobežky, nenápadný dizajn a skvelý zážitok z jazdy.

Rýchlosť, dojazd a jazdné vlastnosti

Elektrickú kolobežku Aerium HX8 poháňa pokročilý elektromotor s výkonom 350 W, vďaka ktorému dosiahnete rýchlosť až 25 km/h (legislatíva vyššiu rýchlosť nepovoľuje). Pokiaľ sa vaša váha nepohybuje na hranici nosnosti e-kolobežky, bez problémov s ňou zvládnete aj stúpanie okolo 20°.

Výkon nás úplne uspokojil. Aj pri testovaní jazdy do strmšieho kopca nás elektrokolobežka nesklamala. Mierne spomalí na približne 7 km/h a pohodlne vás “vytiahne” až na vrchol. Ideálna záležitosť na cesty do práce, do mestských parkov aj na nenáročné výlety s rodinou.

Vybrať si môžete hneď z troch režimov jazdy (pomalý, rýchlejší, najrýchlejší). Nikam sa neponáhľate a chcete si vychutnať plynulú jazdu prírodou? Nie je problém. Zvolený režim vždy vidíte na LCD displeji.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Nesmieme zabudnúť ani na tempomat, ktorý si počas niekoľkých chvíľ jednoducho zamilujete. Pokiaľ pôjdete po dobu šiestich sekúnd rovnakou rýchlosťou, automaticky sa zapne a bude udržiavať stálu rýchlosť. Čo to znamená? Obrovskú úľavu! Nie je nutné neustále držať páku s plynom, a vy sa tak môžete naplno venovať jazde. Bezpečnosť a pohodlnosť jazdy sa tým dostávajú na úplne novú rovinu. Koľkokrát sa vám stalo, že s vami elektrokolobežka cukla, pretože ste pridali viac, ako ste pôvodne chceli?

Tempomat sa dá však využiť aj inak. Pokiaľ radi beháte a máte niekoho, kto sa radšej vozí, môžete ho vziať so sebou a on vám navyše bude strážiť stále tempo.

Nabíjanie a výdrž batérie

Recenzovaná elektrokolobežka Aerium HX8 sa pýši vlastnou lithiovou rekuperačnou Smart batériou s kapacitou 10 Ah (napätie 36 V). V ideálnych podmienkach je schopná dôjsť až 40 km, nám sa podarilo dosiahnuť vzdialenosť 32 36 km, čo považujeme za veľmi slušný výsledok. Ak vám ručička na váhe ukazuje pod 100 kg, veríme, že sa dostanete ešte ďalej.

Značnou výhodou je možnosť batériu vyňať. V prípade, že si zakúpite náhradný kus, nemusíte sa potom obávať, že zostanete s elektrokolobežkou niekde v polke cesty od domova. Výmena je úplne jednoduchá a nie je potrebné žiadne náradie. Navyše nie je problém nechať zablatenú kolobežku napríklad v garáži alebo v pivnici a doma si dať nabiť len batériu.

Nabitie batérie trvá približne 6 hodín a celý proces môžete sledovať cez svetelný indikátor. Vo chvíli, keď sa rozsvieti zelená dióda, máte hotovo a môžete vyraziť. Pri plnom nabití je elektrokolobežka pri zrýchlení trocha živšia, pozor si dajte predovšetkým na to, ak by ste ju požičali vašim deťom.

Kľúčové vlastnosti Parametre
Výkon 350 W
Maximálna rýchlosť 25 km/h
Dojazd 30–40 km
Kapacita batérie 10 Ah
Rýchlosť dobíjania 6 h
Priemer kolies 10″
Nosnosť 100 kg
Hmotnosť 15 kg