Posledný človek, ktorý kráčal po Mesiaci, Eugene Cernan, má korene na Kysuciach

0
2762

Eugene Cernan NASASlovensko je malá krajina a napriek nesmiernemu prírodnému bohatstvu, krás a kvalít, z ktorých vieme ponúknuť a propagovať len časť, máme v zámorí a v zahraničnej histórií mnoho významných ľudí, ktorí majú slovenský pôvod. Kysučania si dnešnú osobnosť dovoľujú považovať za Slováka a Kysučana, ostatne on sám sa hlási k svojim slovenským koreňom a veľmi dobre vie o hrdosti Slovákov na neho a jeho úspechy. Napriek tomu, že sa narodil v USA, jeho starý otec so starou mamou pochádzali z kysuckej dedinky Vysoká nad Kysucou. Ich syn Andrew si vzal za manželku Rozáliu Cihlářovú, pôvodom z Čiech. V obci Vysoká nad Kysucou je známa aj pamätná izba venovaná jeho rodine a najmä astronautovi. Miesto poznajú mnohí z regiónu napríklad zo školských výletov a navštívil ho aj samotný Eugene pri slávnostnom otvorení v roku 1994. Za zmienku stojí, že jeho skúsenosti s lietaním nad Zemou ho poslali lietať do vesmíru a posledná ľudská noha, ktorá kráčala po Mesiaci bola noha aj slovenskej krvi a pôvodu. Tá jeho.

Krátka biografia
Eugene Andrew Cernan sa narodil Rozálií a Andrewovi Cernanovcom 14. marca 1934 v americkom Bellwoode pri Chicagu v štáte Illinois. Andrew bol synom Štefana a Anny Čerňanovcov, ktorý odišli do Ameriky v roku 1903. Cernan začínal ako pilot v americkom námorníctve. V roku 1963 si ho všimli z NASA. Mohli za to jeho výborné výsledky v letectve, bohaté skúsenosti a mnoho úspešných nalietaných hodín.

Vesmírna kariéra pre NASA
Netreba teda zabúdať ani na fakt, že bol kvalitným pilotom a jeho kvality neskôr ocenili aj pri jeho prvom vesmírnom lete na Gemini 9A, s ktorou letel ako prvým v roku 1966. Nasledovalo Apollo 10 presne 10. mája 1969. Na oboch týchto letoch bol pilotom. Pri treťom jeho lete v misii Apollo 17 v decembri 1972 už v posádke figuroval ako jej veliteľ. Misia Apollo 17 bola spojená s pristátím na Mesiaci. Práve táto misia bola poslednou misiou s ľudskou posádkou, ktorá na Mesiaci pristála. Čerňan, alebo v americkej podobe Cernan ak chcete, bol celkovo jedenástym človekom, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca a stal sa aj posledným. Zatiaľ.
Jeho skúsenosti z vesmírnych letov pomáhali pri vývoji a ovládaní ďalších plavidiel. Ako záložník mal šancu letieť do vesmíru viac krát. V prípade, ak by niekto z posádok misii Apollo 14, alebo Apollo 7 vypadol, bol pripravený na záskok. Na Zem sa posádka vrátila 19. decembra 1972. Ako neskôr Eugene odhalil, pred nastúpením do modulu a opustením Mesiaca do mesačného prachu napísal iniciály svojej dcéry Tracy. Písmená „T D C“ by mohli byť dodnes napísané prstom na zjazvenom mesačnom povrchu, pokiaľ nápis nezasiahol letiaci meteorit, alebo neskôr nepošliape ďalší objaviteľ.

Čerňan na Slovensku
Expozícia Kysuckého múzea s názvom Človek na Mesiaci je venovaná aj Eugenovi Čerňanovi, mimochodom čestnému občanovi mesta Čadca. Výstavu s rovnakým názvom otváral aj v roku 2004 v Bratislave. Navštívil aj českú obec Borovany, odkiaľ pochádzal jeho druhý starý otec, no pri lete armádnym vrtuľníkom havaroval. Vyviazol bez zranení. Dnes má 79 rokov.

Meno Čerňan sa v súčasnosti nachádza najviac prevažne v Lietavskej Lúčke pri Žiline, v Žiline, na Považí, v Považskej Bystrici a stále aj vo Vysokej nad Kysucou.

Foto: Space.com / NASA