Nový objav: Molekuly, ktoré sa samé zničia

0
2368

Táto molekula zmizne o 10, 9, 8… Vedci vytvorili nový materiál, ktorý sa po istom čase sám zničí. Tento objav by mohol otvoriť cestu k používaniu materiálov, ktoré by nebolo treba recyklovať, ale po čase by sa jednoducho samé rozložili. Tajomstvo „sebadeštruktívnych“  molekúl spočíva v malom množstve energie, ktorú do nich treba vložiť, aby zachovali svoju formu. Bez nej sa jednoducho vyparia.

„Ide o materiály, ktoré nechcú byť materiálom, ale pôvodnými stavebnými kockami. Najradšej by sa rozpadli a neboli ničím,“ hovorí spoluautor štúdie Job Bökhoven z Technickej univerzity v Mníchove.

Keď človek nejaký predmet nepotrebuje, vyhodí ho na skládku, kde sa veľmi pomaly rozkladá. Druhá možnosť je spáliť ho na popol. Tretia cesta je recyklácia a následné opätovné použitie. Všetky tri metódy plytvajú obrovským množstvo materiálu alebo energie.

Živé organizmy takto molekulami neplytvajú. Vedci sa inšpirovali ich štruktúrou. Živé organizmy totiž potrebujú konštantný prísun energie (napríklad z jedla) na to, aby mohli fungovať. Bez tejto energie sa molekuly oddelia od ostatných a vrátia sa do pôvodného štádia.

 Bökhoven s kolegami vytvorili niekoľko typov materiálov, ktoré potrebujú energiu na to, aby zostali v súčasnej podobe. Nazvali ich „supramolekuly“. Jeden z nich je kryštalický materiál, ktorý je normálne priesvitný, no po pridaní pohonnej látky stmavne. Pohonná látka sa po čase minie a tmavé miesta opäť zblednú. Vedci chcú z toho materiálu vytvoriť „neviditeľný“ atrament, ktorý by mal masové použitie. „Mohli by ste písať dočasné správy, ktoré po vopred určenom čase zmiznú. Výrazne by sa tým znížila spotreba papiera na obyčajné veci, ako sú lístky, účtenky či recepty,“ tvrdí Bökhoven.

Ich objav má potenciál na využite aj pri transplantácii tkanív či tvorbe liekov. U niektorých liekov je dôležité, aby sa rozpustili napríklad až po prechode žalúdkom. Vďaka novému objavu by sme mohli presne načasovať, kedy sa lieky majú rozložiť, a preto by účinkovali len v želanej časti tela.

Čítajte tiež:

Podľa vedcov by sme mali začať jesť medúzy

Ak chcete dať dieťaťu jeho prvý mobil máme pre vás niekoľko užitočných tipov


Zdroj: https://www.livescience.com/60003-self-destructing-molecules-created.html