Podnikateľské začiatky alebo začiatky realizácie zaujímavého projektu môžu byť ľahké, ale aj veľmi komplikované. Moderná doba praje výnimočným projektom a v tých najvýnimočnejších sú najväčšie peniaze. Mať nápad však nestačí. Je potrebné veľké šťastie a správny ľudia okolo vás. Projektov, ktoré sa zaoberajú spravodajstvom zo sveta začiatkov a štartovania nápadov, je vo svete niekoľko. Aj na Slovensku máme jeden, v ktorom aj ten, čo má len zaujímavý nápad, získa prehľad o tom, ako svoj nápad rozvinúť, a inšpirovať sa príbehmi, alebo pikoškami zo „start up“ sveta . Technológie, inovácie, aplikácie a nápady pod jednou strechou v naozaj bohatom magazíne, ktorý nám môže byť pokojne konkurenciou a predsa prináša vyššiu úroveň odbornosti a čitateľovi prináša široký obzor v technológiách a už spomínaných podnikateľských začiatkoch. Také je Startitup.sk, ktorého spoluzakladateľom je Lukáš Gašparík.
Lukáš, vieš v pár vetách povedať a zhrnúť, čo je cieľom Startitup.sk?
Cieľom Startitup je prinášať ľuďom to, čo nám osobne pri našich začiatkoch chýbalo. Jasný prehľad o tom, čo tu je, kde to je a kto za tým stojí. Všade vo svete fungujú podobné portály, len Slovensko a Česko sú v tomto trochu pozadu. Mladí ľudia sa len veľmi ťažko vedia dostať k relevantným informáciám zo startupového prostredia. My im v tom chceme pomôcť. Našou ambíciou je tiež prispieť k spropagovaniu našich startupov v zahraničí a zatraktívniť tak Slovensko pre investorov. Cítili sme, že presne takéto niečo tu chýba. Tak sme založili startitup.sk.
Kde vznikla myšlienka zaoberať sa čisto touto tematikou?
O startupy sa zaujímame už dlhšie, ale domácu scénu sme vôbec nesledovali, lebo sme o nej ani poriadne nevedeli. Nepovedal by som ani, že sa zaoberáme čisto iba tematikou startupov. Snažíme sa písať aj o iných témach súvisiacich so startupmi. Chceme prinášať príbehy úspešných mladých podnikateľov aj mimo startupového prostredia a tieto ich success stories priblížiť ľudom.
Ako sa hľadá materiál? Určite neprichádza sám a neklope na dvere, čiže chce to naozaj veľké nasadenie zbierať informácie a sledovať novinky. K novinkám sa človek dostáva ťažko, a k začiatkom a niektorým tajomstvám taktiež.
Úplne súhlasím. Prinášať “insiderské” novinky samozrejme nie je jednoduché. Je to zväčša o dôvere a vzájomných osobných vzťahoch medzi nami ako redakciou a samotnými startupistami. Tie vzťahy treba samozrejme najprv vybudovať. Myslím si, že sme na dobrej ceste a naše články časom nadobudnú kvalitu, akú si predstavujeme.
Bol tento projekt od začiatku vyprofilovaný na informácie, eventy a freelancerov?
V podstate áno. Gro celej stránky je založené na článkoch. Veľmi dôležitá je ale aj sekcia Zoznam, kde sa snažíme združovať všetky startupy, investorov, inkubátory, akcelerátory a coworkingové centrá. Časom vytvoríme efektívne podmienky k tomu, aby sa stretávala ponuka a dopyt na jednom mieste – u nás.
Aká je vlastne úloha freelancerov a čo pre projekt znamenajú?
Freelanceri sú jednou z najdôležitejších súčastí Startitup, keďže napĺňajú základnú potrebu každého startupistu a podnikateľa v IT tým, že má vždy k dispozícii len tých najlepších profíkov. Ak chcem v dnešnej dobe podnikať, potrebujem web stránku, prípadne vlastnú aplikáciu. A na to potrebujem tých najlepších ľudí. Nájsť dobrého freelancera šetrí veľa peňazí. Na grafiku, programovanie a iné práce nie som teda nútený zamestnávať týchto ľudí a platiť za nich odvody. Tých najlepších by som si ako zamestnávateľ nemohol nikdy dovoliť, zatiaľ čo jednorazová zákazka sa častokrát dá zvládnuť.
Súčasťou stránok sú eventy. Ako je to s nimi?
Ľudia zo startupovej komunity sú známi tým, že veľmi radi networkujú, čiže sa radi stretávajú a vzdelávajú. Eventy slúžia presne na tieto dva účely. Veľká výhoda nášho webu je v tom, že človek so záujmom o startupové eventy nemusí sledovať päť stránok súčasne, ale všetko má komfortne na jednom mieste.
Pojem startup sa dostáva do uší najmä v poslednej dobe, prevzatý z angličtiny. Mám pocit, že sa s ním budeme stretávať stále častejšie. Ako ho možno definovať tomu, čo zatiaľ ani netuší, ako je myslené jeho použitie v tomto prípade?
Slovo startup sa za posledných 15 rokov trochu zdeformovalo a používa sa často nesprávne na projekty a firmy, ktoré startupmi vôbec nemusia byť. Ja by som startup definoval ako spoločnosť založenú prevažne mladými ľuďmi s inovatívnym nápadom, ktorí hľadajú buď investíciu alebo mentoring. Mala by to byť spoločnosť alebo projekt vyvíjajúci buď úplne nový produkt, službu, technológiu alebo minimálne vylepšujúci už existujúce. Prvok novátorstva je v tejto definícii absolútne kľúčový.
Je nejaký cieľ, ktorý chce portál dosiahnuť?
Cieľov je naozaj mnoho, ale určite tým najdôležitejším je stať sa relevantným médiom nielen v priestore Slovenska a Čiech, ale aj v zahraničí. Na tomto cieli pracujeme a budeme naďalej tvrdo pracovať. Samozrejme, dosiahnuť určitú kvalitu obsahu, spropagovať naše česko-slovenské startupy a spoluvytvárať podmienky pre zdravé startupové podhubie, sú nie menej dôležité ciele.
Ďakujem za tvoj čas a projektu želám úspešný začiatok rovnako, ako mnohým ďalším, ktoré objavujete a ktoré svojim obsahom inšpirujete.