Americká vesmírna agentúra vyhlásila 8 finalistov, ktorých bude sponzorovať prostredníctvom programu Innovative Advanced Concepts (NIAC).
Granty boli udelené návrhom, ktoré podľa NASA majú potenciál „zmeniť budúcnosť vesmírnych misií a výrazne zlepšiť terajšie techniky a prístupy“. Každý z finalistov z druhého kola môže dostať až 500 000 dolárov na dvojročný výskum.
Program NIAC je jeden z mnohých spôsobov, ktorými sa NASA snaží podporiť amerických vedcov a inžinierov, aby prichádzali s inovatívnymi konceptmi pre vesmírny priemysel.
Projekty výhercov sa týkajú rôznych oblastí:
Príbytky, ktoré vo vesmíre postaví robot. Rotujúca štruktúra obytného systému využíva princíp tensegrity. Obyvateľov ochráni pred radiáciou a zabezpečí istý stupeň gravitácie. Autorom je Robert Skelton z Texasu.
Obrovský vesmírny teleskop, ktorý by zatienil aj vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba . Teleskop APERTURE (A Precise Extremely large Reflective Telescope Using Reconfigurable Elements) by do vesmíru vycestoval ako komprimovaná membrána a v cieli sa rozložil do svojej plnej veľkosti. Autorstvo patrí profesorovi Melvillovi Ulmerovi z Northwestern University.
Obytné systémy, ktoré posádku uvedú do hybernácie od Johna Bradforda, riaditeľa SpaceWorks Enterprises. Budú slúžiť na prepravu osôb zo Zeme na Mars, ale pravdepodobne aj ďalej.
Magnetický pristávací systém najmä pre Neptún a Mars. Je navrhnutý tak, aby spomalil vesmírnu loď po vstupe do atmosféry telesa, používa magnetizovanú plazmu. „Magnetoshell“ je návrh výskumného vedca Davida Kirtleyho.
Dvojitý satelit, ktorý v stratosfére udržuje len vietor a solárna energia. Je veľmi ekonomický a ekologický. Dual Aircraft Platform (DOP) sú dva klzáky prepojené len tenkým káblom. Bol navrhnutý Williamom Engblomom.
Ultra-odrazový povrch, nazývaný aj Snehulienka, ktorý by teoreticky dokázal odraziť 99,9% solárnej energie. Autor Robert Youngquist po výrobe materiálu otestuje použitie Snehulienky na rôznych objektoch.
Plazmatický pohonný systém, ktorý by mal mať lepšiu kontrolu nad nanosatelitmi a pikosatelitmi. Tento projekt navrhol Joshua Rovey z Univerzity v Missouri.
Výskum smerovanej energie by mohol byť základom pre budúci vývoj pohonných systémov. Pomocou nich by bolo možné vyslať plavidlo – s posádkou aj bez posádky – rýchlo a ďaleko do vesmíru.
Toto je už šiesty rok, čo program NIAC udeľuje granty a uzatvára zmluvy. Udelila dohromady vyše 27 miliónov amerických dolárov návrhom, ktoré by mohli významne ovplyvniť operácie NASA počas ďalších 40 rokov.
Tieto projekty sú samozrejme dlhodobé investície. NASA neočakáva výsledky a realizáciu návrhov v ďalších 10 rokoch.
Zdroj: csmonitor.com