Zdá sa to až neuveriteľné, ale na Facebooku sa opäť objavil nechutný zvrátený podvod, ktorý sa snaží od ľudí vylákať viralitu. Stručne povedané, dosť absurdným spôsobom sa snaží od ľudí vylákať zdieľanie, komentovanie a reakcie k fotografii, ktorá má psychologicky pôsobiť na ľudí. Opäť je to zranené, alebo dieťa na nemocničnom lôžku. Tentoraz celkom nám neznáme stránky s menom „Moju najlepšiu kamarátku ľúbim ako sestru“ sa rozhodli, že si väčší počet fanúšikov získajú podobne, ako to spravili už niekoľkí podvodníci pred nimi. Fotografia hlási a dokonca má chybu v popise a v určení počtu (píše o viacerých, no na fotografii je jedno dieťa), že 1 LIKE dá dieťaťu 10 EUR, 1 komentár 50 EUR a 1 zdieľanie 150 EUR. Ďalšia falošná zvierka, tento rok už minimálne tretia.
V žiadnom prípade (znova) tomu neverte
Opäť si dovoľujeme požiadať verejnosť, aby nereagovala na takýto druh príspevkov. Slušne veľký počet Slovákov tradične naletel, o dušu zdieľa, lajkuje aj komentuje. Facebook nikdy nevyvinul systém tak, aby sa dalo merať všetko od lajkov po zdieľanie na fotografie, ktoré sú mimochodom pokradnuté z iných stránok. Úplne iné by bolo, pokiaľ by dieťa naozaj trpelo a potrebovalo zbierku a práve táto stránka sa rozhodla venovať z vlastného vrecka dieťaťu „nazbieranú“ sumu. Po posledných prípadoch máme i my jasno – ide o internetový podvod, ba dokonca porušenie hneď dvoch pravidiel samotného Facebooku, pričom pripočítajme porušenie autorských práv fotografa.
Ide o zahraničný podvod
Už na zahraničných stránkach sa objavila táto fotografia dieťaťa po operácií srdca a dokonca s rovnakou žiadosťou. Nejaké reakcie ľudí cez Facebook majú pomôcť malému dieťaťu. Pozastavuje sa nám však rozum pri myšlienke, že ak túto fotografiu stiahneme a umiestnime u seba, že vôbec niekto očakáva nejaké sčítanie hlasov. Od USA po Rusko, všade sme našli rovnakú fotografiu s rovnakým absurdným hlásením o zbierke pre neho. Podarilo sa zistiť, odkiaľ fotografia podchádza, no zrejme to nebude ani podstatné. V každom prípade však ide o podvod, ktorý za žiadnych okolností nemôže zakladať na pravde. Ide o typický HOAX, ktorý zažíva BOOM najmä pre facebookovské možnosti priam stvorené na výborné šírenie podvodného HOAXu. Možnosť zbierky takýmto spôsobom neexistuje, je nereálny a už vôbec ju nemožno pokladať za skutočnú aj vzhľadom na neúplné informácie, vydanie v réžií súkromnej amatérskej stránky na Facebooku bez kontaktu a možnosti reakcie.
Pozrite si iných, čo naleteli, prípadne toto klamstvo propagujú:
- Mierne pomýlených viac ako 20 000 zdieľačov – http://www.facebook.com/ph…
- Iný: http://ask.fm/Leek4i20/answer/21547457503
- Tu nezbierajú peniaze, ale sa len modlia!? http://www.facebook.com/photo.php….
- Ďalší takí: http://www.facebook.com/phot…..1
- Absurdne vyznieva aj tento pokus prosby o zdieľanie, pritom na webe. http://subjektyvi.blogas.lt/…
Riešenie
Jedno riešenie tu je, pokiaľ takúto fotografiu, alebo túto konkrétnu nájdete. Pod ňou cez plný náhľad sa nachádza možnosť Nahlásiť/Odstrániť menovku a môžete tak upozorniť Facebook kontrolórov na SPAM a PODVOD. Zostáva potom len veriť, že marockí kontrolóri zhodnotia vaše hlásenie ako opodstatnené a fotografiu zrušia. Vzhľadom na to, že administrátor týchto stránok prehlasuje v komentároch, že dievčatko osobne videl, ho možno považovať aj za klamára a preto prehodnoťte, či naozaj chcete zostať na týchto stránkach fanúšikom.
Ďakujeme Norike za upozornenie na túto nechutnú praktiku aj v apríli. Pripravil Tibor a Tomáš.