Len nedávno som bližšie predstavoval možnosť merania návštev s nástrojom Google Analytics a dnes musím mierne meniť názor, že predsa len existuje niečo, čo sa mu môže vyrovnať a možno Google v niečom aj prekonať. Objavil som zaujímavý bezplatný nástroj, ktorý využívajú viaceré väčšie spoločnosti a je možno na škodu, že nie je príliš propagovaný. To však v tomto prípade nevadí. Sami sa môžete registrovať http://www.audienceguru.com a neskôr aj prihlásiť. Ovládanie a spravovanie kompletných štatistík je veľmi jednoduché a možnosti meraní veľmi zaujímavé. Čím vlastne?
To čo potrebujete, to tu nájdete
Znie to stručne a nejasne a predsa je to pravda. Po jednom dni inštalácie meracieho kódu na stránky viem o vlastných stránkach viac, ako doteraz. Systém je stavaný pomerne jednoducho. Stránok je možné pridať neobmedzene cez NASTAVENIA a SÍDLA. Aj jazyk je možné zmeniť z viacerých možných na slovenský, či český. V zozname meraných stránok je kedykoľvek možné získať merací kód, bez komplikovaného hľadania. V Google Analytics to také zrejmé nie je. Dokonca, keď už som pritom porovnávaní s GA, tu meranie funguje okamžite. Výsledky vidíte ihneď po nainštalovaní kódu na web.
Posielanie reportov
V horných možnostiach nastavení je možné nastaviť zasielanie reportov. Zaujímavá vec umožňuje nastaviť rozhranie toho, čo chcete prijímať, a kedy, na email. Nemusíte byť teda ani prihlásený, pretože prehľady získate aj na email. Report je možné nastaviť pre každý web vlastný, ba dokonca odosielateľov môže byť viac. V prípade firmy to môžu byť jednotliví zamestnanci, alebo aj partneri v prípade meraní niektorých kampaní a garantovaných čísel.
Sledovanie v reálnom čase
Jedným z prvkov, v ktorom je práve GURU výnimočný, je Sledovanie v reálnom čase. Ihneď totiž vidíte, kto na vaše stránky prichádza, odkiaľ a akú má softwarovú výbavu. Získate tak prehľad o IP adresách, o presnom čase a následne o operačnom systéme a softwarovej výbave: internetový prehliadač a nainštalované pluginy. Veľkou výhodou je možnosť nahliadnuť na posledné návštevy, ktoré prešli nie len na vstupný článok, ale aj na iné. Vidíte, ktoré články čitateľa upútali a z ktorých na ne prešiel. Taktiež sa zobrazuje odkazujúca stránka v podrobnom prehľade. Nie je potrebné nič obnovovať, deje sa to priamo, pokiaľ máte otvorenú prihlásenú stránku – priamo pred vami.
Pre majiteľov stránok, ktorí potrebujú sledovať, čo vylepšiť a čo zmeniť, je to určite cenný nástroj. Priamo tak máte možnosť sledovať, kedy niektoré reklamné kampane zabrali a u koho. Za výhodu tejto funkcie beriem aj takú drobnosť, ako možnosť kliknúť priamo cez kontext myši a voľbu otvorenia v novom okne u všetkých odkazov. U Google Analytics je nemožné cez nové okno otvoriť odkaz, cez ktorý k vám niekto prišiel. Drobnosť, ale poteší.
Absolútne top sú profily návštevníkov
Veľmi cenná marketingová informácia na webstránkach je, akých záujmov ľudia na web chodia. V profiloch, ktorých vygenerovanie a správne nastavenie nie je okamžité, sa môžete dočítať, ktoré záujmové oblasti u vašich návštevníkov prevládajú najviac. Aké témy hľadajú, po čom siahajú. Zložitý systém a množstvo výpočtov pre koncového užívateľa, teda vás, už pripraví len hotové čísla a údaje. Zo záujmov je možné prepnúť náhľad na záujmové segmenty, konkrétne oblasti záujmu a samozrejme aj tie zobraziť podľa času. Tieto dáta môžu výrazne pomôcť pri prenájme reklamných plôch, alebo pri spolupráci s alternatívami Adsense ako je napríklad Crimtan. Ešte skôr, ako vaše stránky s práve nainštalovaným kódom vôbec získajú vyhodnotenie záujmov, každý prihlásený si môže pozrieť demo ukážku všetkých funkcii, nie len záujmových profilov vo výbere stránok „Example“.
Ďalšie drobnosti
Pomerne rýchlo sa dopracujete aj k takým výsledkom, ako je napríklad súhrn odkazov, ktoré vedú z vášho webu a niekto ich použil. Ak niekoho propagujete, aspoň práve tu bude vidieť, či to pre neho malo zmysel. Dokonca v rovnako poli (AKCIE) je možné nájsť presne súbory, ktoré kto kedy stiahol zo stránok. Zobrazí aj pokusy návštevníkov obísť niektoré vaše ochrany proti zobrazeniu fotografie bez vodoznaku a podobne. V tom prípade to totiž systém berie ako sťahovanie súborov a preto to aj vidieť. Cenné informácie poskytne aj časť – Odchádzajúce stránky, kde vidieť, ktoré články buď návštevníka znechutili a odišiel, alebo ktorý článok bol skrátka posledný pred jeho odchodom. Po tom všetkom možno len prekáža, že niektoré zobrazenia výsledkov hoci aj menej dôležitých údajov sa nedajú zobraziť vo väčšom počte na jednu stranu.
Widgety a presun podľa potreby
Úvodnú obrazovku si môžete upravovať. To, čo chcete mať na očiach, to si na oči dáte. Jednotlivé okna stačí jednoducho uchopiť a presuniete si ich tam, kde potrebujete.
Viac priamo pri registrovaní a skúsení na http://www.audienceguru.com