Užívatelia Facebooku a Instagramu sa budú môcť odvolávať na „najvyšší súd“ spoločnosti ohľadom ponechania či odstránenia príspevkov iných užívateľov

Používatelia budú mať možnosť spýtať sa Oversight Board či by mal byť obsah iného užívateľa odstránený alebo zostať na sociálnej sieti viditeľný.

Oversight Board je nezávislý orgán, prirovnávaný k najvyššiemu súdu, ktorý vznikol minulý rok ako pokus o riešenie sťažností na vybavovanie rôznych citlivých subjektov.

Zatiaľ čo Facebook orgán financuje, tvrdí, že jeho rozhodnutia sú nezávislé. Sú tiež záväzné, takže ani Mark Zuckerberg nie je schopný odmietnuť dodržiavanie jeho nariadení.

Oversight Board od svojho založenia umožňoval používateľom odvolávať sa v prípadoch, kedy bol ich príspevok odstránený. Teraz rozširuje svoje pôsobenie tak aby sa ľudia mohli odvolať aj voči obsahu zverejnenému inými, ktorý môže zostať na ktorejkoľvek z platforiem.

Tento krok pokladá za dôležitý krok k dosiahnutiu zásadovejšieho a transparentnejšieho modelu moderovania obsahu.

Riaditeľ dozorného orgánu, Thomas Hughes uviedol: ,,Umožnenie používateľom odvolať sa proti obsahu, ktorý chcú vidieť odstránený z Facebooku, je významným rozšírením spôsobilostí Oversight Board.
Tento orgán bol založený  s cieľom zabezpečiť aby menej rozhodnutí o vysoko dôležitých problémoch ohľadom obsahu prijímal iba Facebook a aby bolo možné prijímať lepšie rozhodnutia prostredníctvom nezávislého a transparentného procesu, ktorý slúži na ochranu ľudských práv a slobody prejavu. Dnešné oznámenie je ďalším krokom k dosiahnutiu tohto cieľa.“

Minulý mesiac obhájil jeho nezávislosť bývalý šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger, člen dozorného orgánu a uviedol, že neexistuje na to aby „uspokojil“ sociálnu sieť.

Oversight Board bude teda môcť preskúmať rozhodnutie Facebooku príspevok ponechať či vymazať. Malo by ísť nielen o statusy/posty, ale aj fotky, videa, zdieľania ale aj komentáre.

Facebook uviedol, že uvedenie tejto funkcie na trh začne v nasledujúcich týždňoch.

To bude sťažností 🙂

Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/facebook-instagram-oversight-board-supreme-court-b1830766.html

Čítajte tiež: