Žiadate opakovane o zvýšenie platu a nedarí sa? Dôvody, prečo sa vedenie podniku nevyjadruje, alebo vašu žiadosť odpálkuje, sa môžu naozaj veľmi líšiť. Smutné sú prípady stoviek (možno tisíciek) rôznych pozícií, kde ani po 10 rokoch žena nemá viac ako 325 EUR za profesnú vernosť a vzdelanosť, za dlhodobú oddanosť firme a pojem valorizácia, inflácia, či slušnosť zamestnávateľovi v žiadnom prípade nehovorí nič. Nástupný plat a vôbec plat pred desiatimi rokmi je v dnešných očiach naozaj smiešny, lenže mnohým ľudom práve tento plat zostáva dodnes. Prišla kríza, prišli pohromy, mnoho firiem a podnikov muselo reagovať na zmeny na trhu zvýšením práce, rozsahu služieb, výrobkov, zdvihli sa pracovné povinnosti, nároky voči zamestnancom, náročnosť práce. Nehovoriac o cene potravín, dopravy, pohonných látok, nájmov a živobitia. To, že niektorí zamestnávateľa vo veľkom a hromadne ignorujú žiadosti zamestnancov je viac než smutné. O to viac je zarážajúce, že mnoho krát je žiadosť o zvýšenie platu zamietnutá nie preto, že firma na to nemá, ale preto, že to pokazí čísla tabuliek.
Žiadosť neúspešná vzhľadom na….
Predstavme si príklad zamestnanca v podniku, ktorý drie ako kôň niekoľko rokov pri linke. Za ten istý plat mu pred troma rokmi navýšili prácu a po úraze iného kolegu ho zastupuje už tretí mesiac s tým, že kolega sa už nevráti. Žiada o zvýšenie platu na základe reálnych nárokov u svojho priameho nadriadeného, prípadne priamo u zástupcu pre daný úsek, ktorý má túto možnosť posúdenia. Po niekoľkých dňoch si zamestnanca pozve nadriadený do kancelárie s ospravedlnením, že to v tejto chvíli nie je možné, prípadne s inou výhovorkou, najlepšie s odkazom na ešte vyššie vedenie, ktoré je pre jednoduchého zamestnanca ešte viac neprístupnejšie. Kým na jednej strane stále môže byť zamietnutie postavené na reálnych základoch, na druhej strane sa nám podarilo nechcene opakovane zistiť z viacerých zdrojov, že táto konkrétna situácia sa dá popísať aj z iného uhla, ktorý nám odsúhlasila aj naša čitateľka, bývalá smenová vedúca a vedúca oddelenia v nemenovanej textilnej spoločnosti. Zároveň dáva vysvetlenie na mnohé situácie a nespravodlivosť voči tým zamestnancom, ktorým nemožno nárok na vyššiu mzdu uprieť.
Žiadosť neúspešná, pretože čísla by klesli
Situácia, ktorá je teda nakoniec realitou v slovenských končinách je porovnávanie tabuliek ziskovosti a výdavkov za dané oddelenia. Ak nadriadení zodpovední za svoj úsek majú v roku 2012 finálny zisk napríklad 20%, pričom do zisku sa počítajú aj mzdy, prémie, všetky výdavky a všetky zisky firmy, danej pobočky, oddelenia a podobne, v roku 2013 by pri zvýšení mzdy zamestnancom vznikli vyššie výdavky a tak pri rovnakom príjme bude celkový finálny zisk nižší (často o dosť) ako 20%. Môže za to zvýšenie platu čo i len jedného zamestnanca a na takéhoto vedúceho sa bude pozerať ako neschopného, klesajúceho v grafoch. Celkový zisk nesmie padnúť a preto sa plat zvyšovať nebude. Žiaľ práve tieto grafy a tabuľky brzdia mnoho šéfov a majstrov vo zvyšovaní mzdy. Boja sa padaniu čísel, ratingu a hodnotenia. Tu je však problém aj v tom, že nadriadení týchto nadriadených majú veľmi výnimočne záujem vedieť niečo viac o úrovni mzdy, spokojnosti najnižších zamestnancov, alebo vôbec v tabuľkách nepočítajú s tým, že môžu aj klesať napríklad pre zvýšenie mzdy zamestnanca.
Nuž a nakoniec nám nedá neupozorniť na fakt, že nadriadení zodpovední za tieto čísla sú často motivovaní za to, aby čísla vyzerali pekne. To sa odzrkadľuje aj na jeho odmenách, pokiaľ nie je rozhodovanie o výške jeho mzdy na ňom. Práve takýto prípad zo stredného Slovenska bol celkom prvý, ktorý nám v tejto veci otvoril oči. A prémia vedúcemu za splnenie čísiel pritom vôbec nemusí byť malá almužna.