Väčšine bežného obyvateľstva sa prekrútia oči, ak počujú o numizmatike a filatelistike. Ak je však tento koníček aktívny a svojim spôsobom v tejto oblasti aj vzdelaný, môže byť predmetom aj slušného zisku. Známky alebo mince sme ako deti zvierali viacerí, ani sme si to tak veľmi neuvedomovali a ani sme to často nebrali ako koníček. Šikovnejší zberatelia po nejakom čase dokážu nazhromaždiť zaujímavú zbierku a koníček ich vôbec nemusel odpustiť do časov dospievania. Na druhej strane, iných uchváti až na dôchodku.
Mince majú svoje kúzlo
Mince nie len zo Slovenska, ale aj z celého sveta majú svoje kúzlo. Každá je platidlom, mohla obiehať tisíce rúk a mohla byť prostriedkom akoby nikdy nekončiacej výmeny za tovar a iné peniaze. Majú svoje kúzlo aj vo svojom vyhotovení, použitom materiály a výzore. Každá minca predsa niečo symbolizuje, predstavuje krajinu a niečo, čo pokladá krajina za významné alebo zaujímavé. Pokiaľ načriete do pokladničky s mincami z vašich ciest, objavíte kráľov, významné objekty alebo stavby danej krajiny a vždy je to niečo, na čo je krajina hrdá. Niektoré z exotických kútov sú tak pekné a čarovné, že si ich často prinášame z dovoleniek domov a nechceme sa ich len tak vzdať. Aj takto, hoci nechcene, vzniká koníček zberateľstva.
Skryté poklady
Pokiaľ by sme boli odborníkmi, ktorí sa špecializujú na numizmatiku,možno by s anám za život podarilo nájsť niekoľko rarít a zaujímavostí. Existujú mince, ktoré boli vydávané v rôznych rokoch. Medzi nimi sa nachádzajú bežné mince v obehu, ktoré sú však vzácne rokom, kedy boli vydané. Majú špeciálnu vadu vďaka razbe a tým sú ešte vzácnejšie. Pri precíznej kontrole peňaženiek by mohol odborník natrafiť na skvosty aj medzi bežnými obehovými eurami. Samozrejme, za predpokladu, že hľadá neustále a pozorne.
Platné mince, ktoré len tak neuvidíte
Miesto, kde razia mince pre Slovensko je Kremnická mincovňa. Tá razí nie len pre našu krajinu, ale aj pre vzdialené krajiny Afriky a ostrovné štáty. Kvalitná razba má tradíciu niekoľko storočí. Kremnica okrem obehových eur razí aj špeciálne zberateľské mince, ktoré napriek tomu, že sú platné a mohli by sme s nimi platiť bežne v obchodoch, bola by to škoda a preto aj zostávajú v plastových obaloch a v trezoroch zberateľov. Kým bola platná slovenská koruna, zaujímavými boli zberateľské slovenské mince v nominálnej hodnote 100 SK alebo 200 SK a aj ďalších vyšších hodnôt. Samozrejme, že aj teraz v súčasnosti pri platnosti EURO meny sa nájde viacero mincí s hodnotou v € a skutočnou hodnotou oveľa vyššou. (viz. napríklad partnerské stránky www.Vzacne-mince.sk ) K takýmto minciam sa dá dostať v obchodoch, u zberateľov alebo na internete. Kým niekto sa kochá ich spracovaním a jedinečnosťou, pre iných je to duševná záležitosť. Ak je minca v striebornom alebo zlatom vyhotovení, môže byť aj zaujímavým uchovávateľom hodnoty. Pokiaľ ste vlastníkom takejto mince, vedzte, že môžete mať u seba aj výnimočný kúsok. Zberateľské mince sú vydávané v obmedzenom počte kusov. Zväčša ide len o niekoľko tisíc kúskov a tak aj cena takejto mince môže, nie len pre obsah drahého kovu, stúpať.
Pamätné kúsky
Napriek tomu, že kúpu mince zväčša volia skôr zberatelia pre svoje účely, je to tiež veľmi zaujímavý darček niekomu, čo obľubuje buď tématiku na minci, alebo je zberateľom. V minulosti a miestami aj v súčasnosti sú vzácne mince alebo medaile ešte stále používané aj ako pamätné príležitostné. Dnes nájdeme už len málo čerstvých JUDr, PHDr alebo MUDr, ktorí dostanú okrem kytice a diplomu aj pamätnú medailu.
Foto: Vzacne-mince.sk
Comments are closed.