Zaplatil 8650 eur za pohárik „vzácnej“ whisky, zistil, že je to podvrh

0
1478

Whisky Macallan je celosvetovo známa ako jedna z najkvalitnejších. Švajčiarsky hotel Waldhaus ponúkal na bare neotvorenú fľašu „Macallan“ z roku 1878, ktorú ohodnotili na 260-tisíc eur. Jeden zo zákazníkov si objednal pohárik tohto „vzácneho“ moku, za ktorý zaplatil neuveriteľných 8650 eur.

Keď sa o tom dozvedeli odborníci na whisky, zdalo sa im to podozrivé. Vedenie hotela si zavolalo detektívov a vzorku z whisky poslali na analýzu na Oxfordskú univerzitu. Tam zistili, že ide o lacnú škótsku miešanú whisky (blend) zo sedemdesiatych rokov.

To, že ide o podvrh, naznačovalo hneď niekoľko vecí: na etikete boli chyby, fľaša bola príliš moderná a korok tiež pôsobil novo. Etiketa uvádzala Rodericka Kempa ako vlastníka whisky Macallan a Talisker, no ten v skutočnosti nikdy nevlastnil oba liehovary naraz. Sklo fľaše sa podobalo na sklá z roku 2002. Obeťou podvodu sa stal 36-ročný čínsky turista Čang Wei. Môže si však vydýchnuť – škodu mu preplatili.

„Pri predaji najvzácnejších a najdrahších whisky na svete sa snažíme zaistiť 100% pravosť,“ hovorí hotelier Sandro Bernasconi. „Preto sme zavolali detektívov. Výsledok nás šokoval. Oklamanému zákazníkovi sme v plnej výške vrátili minuté peniaze.“

Otec pána Bernasconiho fľašu kúpil pred dvadsiatimi piatimi rokmi, v čase, keď bol sám manažérom hotela. Nie je jasné, odkiaľ fľašu získal, ani kto je za podvod zodpovedný.

Odborník na škótsku whisky David Robertson tvrdí, že sa nedá odhadnúť, koľko podobných fliaš sa na svete nájde. Záujemcom o vzácne whisky radí, aby si pred kúpou o whisky aj predajcovi zistili všetko, čo môžu. Treba tiež trvať na ochutnávke pred kúpou.

Čítajte tiež:

Prečo je nám opitým teplo a iné účinky alkoholu na ľudský mozog

Sú lubrikačné gély bezpečné

10 rád, ako nájsť životnú vášeň


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/macallan-whisky-rare-1800s-sold-7700-per-shot-cheap-blends-seventies-switzerland-a8035831.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ