Americké mesto Boston, ktoré pred dvoma dňami zasiahol atentát spôsobený dvoma čečenskými bratmi, spojil obyvateľov mesta. Viacerí sa ponúkli pomôcť nie len raneným, ale aj tým, čo zostali v meste uväznený pre ochromenú dopravu. Pochopiteľne, mnohí boli šokovaní z brutality útoku na tak pokojom podujatí, akým je slávny mestský maratón. Úspešnosť polície, ktorej sa podarilo vypátrať zodpovedných za teroristický útok, pri ktorom zahynuli traja ľudia a nakoniec 170 bolo zranených, bola prekvapivá. Za deň mali podobizne dvoch podozrivých, pričom postupne vyplávali na povrch skutočnosti o ich prepojení na rôzne názorové smery. 26 ročný Tamerlan Carnajev zomrel pri prestrelke, a mladší z bratov menom Jochar Carnajev stále uniká.
Američania sľubujú Českej republike pomstu
Internet je plný diskusií, ľudia hľadajú informácie a diskutujú. Dokonca sa objavili informácie, že Česká republika by mala pykať. Niektorí tiež sľubujú pomstu, vzniklo niekoľko doslovne pomýlených článkov, kde sa spomínala práve Česká republika ako vinník celej tragédie. Amaterizmus a v tom najhoršom možnom podaní – obviňovať z terorizmu krajinu, nášho západného suseda a dlhé roky spolunárod, ale zároveň aj šialená hlúposť chcieť sa pomstiť krajine, ktorá sa na celú vec pozerá stále len ako divák, podoben ako my. Útočníci pritom pochádzajú z Čečenska a nie z Českej republiky. Pre niekoho je to zrejme jedno presne tak, ako Slovakia a Slovenija. Kým na obed by sme našli ešte aspoň 5 článkov, po vlne nadávok a kritiky niektoré celkom zmizli. Články spomínajúce Českú republiku ako zodpovednú za útoky boli skôr na malých weboch, ktoré preberajú informácie počuté v médiách. Momentálne možno nájsť len niekoľko diskusií najmä v článkoch, ktoré sú vydávané v posledných 72 hodinách a informujú o útoku, či odhaleniach páchateľov. Postupne si však niektorí pozornejší uvedomujú svoju chybu a azda časom všetci napravia, alebo celkom odstránia svoj omyl.
Vzdelanosť prevažne mladých Američanov sa teda opäť prejavila v plnej sile. Pri ceste do USA majú Slováci takmer vždy zbytočné spresňovať, odkiaľ pochádzajú, keďže skôr nájdu pochopenie v Karibiku u zdanlivo menej vzdelaných domorodcov. Mladí Američania nemajú ani len poňatia o umiestnení Slovenska a tak nečudo, že si aj americké CNN mýli Slovensko so Slovinskom, či dokonca iné médiá našu krajinu s Juhosláviou. Veď všetky drobné štáty v Európe vznikli istotne nedávno po rozpade Juhoslávie.
Tieto stránky sa snažia uviesť všetko na správnu mieru. Niektorí tvrdohlaví mladí Američania totiž prišli s tým, že Chechnya je starý názov a nový je Czech republic. Akoby pritom nepoznali ani Google a už vôbec logické premýšľanie. Históriou Európy nepotrebujú a poznať tieto krajiny taktiež. Pozrite si aj vy prekvapivé názory niektorých ľudí, ktorí prejavujú obzvlášť výnimočnú inteligenciu napríkald tu: http://www.buzzfeed.com/emilyorley/czechs-who-want-americans-to-stop-confusing-them-with-che. Pre niektorých blbov je na vine dokonca Československo a teda aj my. byť obviňovaný z teroristického útoku, to je už priveľa. Čo robia na tých školách okrem modelov sopiek, planét, výuke americkej histórie a Shakespearea, vysvetlí nám niekto?
Obrázok pochádza zo stránok, odkaz uvedený vyššie
Kde je Čečensko?
Čečensko v anglickom jazyku znie ako Chechen republic. Možno tiež skrátene Chechnya (Čečna), ešte do roku 1991 súčasťou Sovietskeho zväzu. Leží v severnom Kaukaze a hranice tvorí s krajinami ako Dagestan, Ingušsko, Rusko a na juhu Gruzínsko. Celková rozloha je 15 500 km2 a hlavné mesto je Groznyj.
Aktualizácia 20. apríla 2013: Dnes už nenarazíme na jediný článok o Českej republike, z ktorej majú pochádzať dvaja útočníci ani zo zvyškov vyhľadávaní a cache. Buď ich autori zmazali, alebo upravili na správnu krajinu. Nie len české a slovenské médiá však priniesli informáciu, že CNN rovno vo svojom spravodajstve uviedla Čečensko ako Českú republiku, čím opäť priniesla dezinformáciu. Dokonca krajinu predstavila ako „Česká islamská republika“, čo je podľa niektorých ľudí vrchol… pričom sa na celej veci náramne zabávajú. Je otázne, kedy sa toho zhostí nejaký obchodník a pripraví tričká, ktoré sa budú vtipne snažiť reagovať na tento omyl ďalšieho miesta v amerických médiách. Doteraz najväčšie rozhorenie komentárov pre omyl zaznel na Twitteri, na Yahoo a v niektorých diskusiách na Facebooku.