Každý z nás musí niekde bývať. Bývanie a lokalita sú obraz toho, aké máme postavenie v spoločnosti, koľko zarábame a s kým sa stretávame. Vždy to tak bolo už od čias staroveku a vždy záležalo na tom, kto má akú adresu. Najčastejším hodnotiacim faktorom boli napríklad brány mesta. Kto býval za nimi, mal spravidla nižšie spoločenské postavenie. Najviac sa to však prejavovalo v období na začiatku 20. storočia a tieto maniere zasiahli aj rodinu amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Každá známa rodina má svoju čiernu ovcu a túžba po vysokom spoločenskom postavení dokáže potopiť aj tých najbohatších ľudí. Čo sa stalo v rezidencii Grey Gardens v americkom East Hamptone?
Čo je Grey Gardens
Grey Gardens je majestátna rezidencia v americkom meste East Hampton. Ide o veľký rodinný dom na pláži aj so záhradou. Predstavuje typické bývanie vyššej strednej vrstvy v 30. rokoch v Amerike. Pre toto obdobie bolo veľmi dôležité postavenie v spoločnosti, a preto boli domy na predmestiach bohato zariadené a pravidelne sa tu organizovali rôzne kokteilové párty či večere. Spoločenské postavenie bolo tak dôležité, že sa rodiny často zadlžovali len preto, aby vyzerali pred svojím okolím majetne. Každá domácnosť mala svojho sluhu, spravidla tmavej pleti, nakoľko v tomto období prevládalo veľké utláčanie černochov. Zaujímavosťou je, že černošskí sluhovia a slúžky nemohli používať rovnakú toaletu, ktorú používal majiteľ domu.
Grey Gardens je typickým príkladom známej americkej rodiny, ktorá pre túžbu po spoločenskom uznaní prišla o všetko. Dom prešiel niekoľkými rekonštrukciami a v East Hamptone stojí dodnes.
Aké mal Grey Gardens spojene s J. F. Kennedym?
Rodina Bealových, v zložení Pheleana Beala (otec), matky Edith Bouvier Bealeovej, rovnomennej dcéry Edith Bouvierovej a jej bratov, žila v dome v East Hamptone celý život. Posadnutosť matky vysokým spoločenským postavením, aj keď predstieraným, a jej vysokými finančnými nárokmi vyústili k tomu, že manžel Phelean Beale dom opustil a začal nový život s milenkou. Dom prenechal svojej manželke. Neskôr ho nasledovali aj bratia, ktorí odišli študovať. Mama Edith, prezývaná aj Big Eddie (veľká Eddie), a jej dcéra Little Eddie (malá Eddie) ostali v dome žiť samy. Rodina mala v tom čase dostatok peňazí na bežný život strednej triedy, s čím však veľká Eddie nebola stotožnená. Drahé večierky, kaviár, členstvo v golfovom klube a predstierané bohatstvo priviedli rodinu k bankrotu, z ktorého ich mohol zachrániť len predaj Grey Gardens. Výrok veľkej Eddie bol však jasný a povedala: „Jediný spôsob, ako opustím Grey Gardens, je s nohami napred.”
Od kaviáru k švábom. Aj tak vyzerá úpadok známej rodiny J. F. Kennedyho
Keď boli finančné problémy neúnosné, Grey Gardens sa zmenil na nepoznanie. Vždy upravená záhrada ostala zarastená, dom ostal zanedbaný a nasťahovali sa doň divé zvieratá. Donedávna nádherná, presvetlená obývačka s klavírom a drahými večierkami bola odrazu plná potkanov, švábov a plesnivých stien. Šokujúce však bolo, že veľká Eddie spolu so svojou dcérou malou Eddie tu žili celé roky, keď dom chátral. S odpojeným telefónom, kúrením a elektrinou bol Grey Gardens neobývateľným, vlhkým domom, v ktorom žila matka s dcérou.
O Grey Gardens bol v roku 1975 natočený autentický dokument, v ktorom sú veľká Eddie a malá Eddie hlavnými postavami. Zaujímavosťou však je, že tento dokument mal byť pôvodne o Jacqueline Kennedyovej, manželke prezidenta, a o jej detstve v East Hamptone. Dokument bol však natočený priamo v Grey Gardens počas jeho najhoršieho obdobia a zachytáva trpký život dvoch žien, ktoré pre matkinu nerozvážnosť a túžbu po spoločenskom uznaní spadli až na úplné existenčné dno. Po tom, ako bol J. F. Kennedy zastrelený, investovala jeho manželka, sesternica malej Eddie, do rekonštrukcie Grey Gardens. Na základe dokumentu bol v roku 2008 natočený film, ktorý zobrazuje kus histórie jednej americkej rodiny.