Prvým krokom je priznať si, že máte problém
Je syr vašou obľúbenou pochúťkou? Neodoláte syrovej maškrte ani uprostred noci? Ste jedným z tých, ktorí svojim hostiteľom namiesto fľaše vína radšej prinesú kvalitný plesnivý syr? Nie je to vaša chyba! Podľa štúdie Michiganskej štátnej univerzity sa môžu syry pre nás stať návykové.
Asi 500 ľudí sa zúčastnilo dvoch štúdií na Michiganskej štátnej univerzite
Prvá štúdia spočívala vo vyplnení špeciálneho dotazníka hodnotiaceho závislosti od potravín. Odpovedali napríklad na otázky, či jedia, až kým nepociťujú fyzickú nevoľnosť. Potom účastníci vybrali zo zoznamu 35 potravín tie, ktoré považujú za najnávykovejšie a každú z nich ohodnotili podľa toho, aké náročné je pre nich prestať ju jesť. Výsledky tohto prieskumu vás asi veľmi neprekvapia.
Pizza sa ocitla na vrchole zoznamu návykových jedál.
Predbehla čokoládu, zemiakové lupienky aj sušienky. Cheeseburgery aj obyčajný syr boli tiež hodnotené ako vysoko návykové. Čo robí pizzu takou vábivou? Prvým dôvodom je to, že pizza z fast foodového zariadenia je spracovaná potraviny obsahujúca rafinované a syntetické látky. Druhý dôvod je, že pizza je obložená vysoko tučným syrom. Podľa autorov štúdie sú jedlá s vysokým obsahom tuku najnávykovejšie.
Môže sa zdať, že závislosť od jedla je banalita, ale u istej skupiny populácie môže naozaj vyvolávať správanie ľudí závislých od návykových látok.
Doktor Neal Barnard z Výboru lekárov pre zodpovednú medicínu už rozbehol kampaň proti syru. Syr je podľa neho návykový pre obsah bielkoviny kazeín, z ktorej vznikajú látky podobné opiátu morfínu. Tieto látky pôsobia na opiátové receptory v mozgu a vyvolávajú podobné pocity ako dávka heroínu alebo morfínu. Spracovaný syr (často používaný práve vo fast foodoch) je zbavený veľkého obsahu vody, a tak sa stáva bohatým zdrojom týchto opiátovych látok. Na pravdivosť týchto úvah je však potrebné vykonať ešte mnoho ďalších štúdií a prieskumov – nič teda, zatiaľ, nie je potvrdené. Navyše nezabúdajme na to, že syr obsahuje (na rozdiel od morfínu) množstvo zdraviu prospešných a výživných látok – aj preto si ho naše telo žiada.
Samozrejme, syr vo veľkých množstvách nie je zdravý a môže mať návykové vlastnosti, ale neobávajte sa abstinenčných príznakov, ak ho náhodou na istý čas prestanete jesť.
Ďalším dôležitým faktom je, že existujú aj štúdie, ukazujúce, že pravidelná konzumácia syra v malých množstvách môže znížiť riziko vzniku diabetu a vysokého krvného tlaku. Takže na záver stále ostáva platné staré dobré pravidlo: všetko s mierou!
Zdroj: delish.com