5 zaujímavostí, ktoré ste o slnečných okuliaroch určite nevedeli!

0
4215

Leto sa blíži nenávratnou rýchlosťou a spolu s ním vyťahujeme slnečné okuliare zaliate prachom zo svojich poličiek. Každé iné a niečím iným výnimočné. Či už odvážne lenonky alebo klasické pilotky. Modré, zelené, či žlté sklá. Všetky sú neoddeliteľnou súčasťou nášho letného outfitu. A keďže slniečko začína svietiť už aj v tomto období, tak sme sa rozhodli vám o nich niečo povedať už teraz.Čo by ste povedali na to, ak by ste sa niečo dozvedeli o svojich slnečných okuliaroch predtým, ako sa ich rozhodnete nosiť?  Myslíme si, že to iste nebude na škodu a tak sa do toho pusťme.

Zapojte sa do súťaže o letné okuliare! Žrebujeme úž v stredu, 27.apríla!

1. Počiatky slnečných okuliarov

Už len keď sa vrátime o pár rokov do minulosti, zistíme, že vznik slnečných okuliarov majú počiatky pri Eskimákoch, ktoré nosili niečo veľmi podobné dnešnému typu. Avšak materiál, z ktorého boli vyrobené sa líši. A to dosť radikálne. Prvé slnečné okuliare, ktoré sa používali na ochranu proti snehu, resp. snežnou slepotou boli vyrobené zo zvieracej kosti (či z klov mrožov).

2.Farebné sklíčka

Sám cisár Nero sledoval krvilačné zápasy dávnych gladiátorov cez brúsené farebné drahokamy. V takom 18. storočí sa najviac používali zelené sklá, bez toho, aby sa čo i len tušilo, že práve tieto sklá sú schopné zachytiť veľmi veľa škodlivého UV žiarenia. Potom sme prešlo na nosenie modrých sklíčok a neskôr žltých, ktoré sa stali veľmi obľúbené. Doktor Fieuzel zistil, že žlté sklá sú na citlivejšie očká tie najlepšie.

sutaz-slnecne-okuliare

3. Aký je rozdiel medzi jednotlivými sklami slnečných okuliarov

No a potom sa začali vyrábať už aj farebné sklíčka. A teraz nejaká dôležitá informácia, ktorá by sa vám mohla zísť, týkajúca sa farieb sklíčok.Modrá farba sa iste neodporúča krátkozrakým ľuďom a pri šoférovaní pretože môže farebne skresľovať. Hlavným dôvodom je skresľovanie práve červenej a zelenej farby, čo môže byť občas dôvodom dopravných nehôd. Za volant sa skôr hodia okuliare s polarizačným efektom. Ak sadáte za volant skoro denne, myslím, že iste nebude na škodu si jedny také zaobstarať. Zelená farba sklíčok je vhodná do slnečného i celkom zamračeného dňa. To je ich hlavnou výhodou. Žltá a oranžová farba majú vynikajúcu rozlišovaciu schopnosť. Vhodné sú azda do každého počasia. Do dažďa, aj do hmly. Vrelo ich môžete používať dokonca aj pri športe.Hnedá a sivá farba je vhodná práve do tých horúcich letných dní, kedy slnko nie a nie zájsť za hory. Na takéto počasie sú tieto sklíčka stvorené a hravo to zvládnu. Tak si ich v lete rozhodne zvoľte.

4.Pilotky

Neskôr prišli na raz pilotky, ktoré sú v kurze aj tento rok. A iste budú aj budúci. Tieto okuliare vznikli pre ľudí, ktorých povolanie vyplýva už zo samotného mena. Pre pilotov. Počas druhej svetovej vojny si samotné letectvo dalo požiadavku o výrobu slnečných okuliarov, proti oslneniu.

slnecne-okuliare

5.Zbierka okuliarov

Každý slnečné okuliare miluje a každý ich využíva. Veď už len takýto jeden ročný obrat z maloobchodného predaja je napríklad v USA až 34 milionov dolárov. A ani sa tomu nečudujem. Samotný Sir Elton John má vraj zbierku slnečných okuliarov. Doma ich vlastných až 1000. Celkom široký výber, nemyslíte?Veríme, že aj vďaka tomuto článku ste pochopili, aké dôležité slnečné okuliare sú a ako, aj keď sa to nezdá, hýbu svetom. A hlavne, nech už máte doma slnečných okuliarov veľa či málo, stále máte čo robiť aby sme prekonali Eltona.