Azda nikde nefunguje tak klamstvo ako pri mladých dievčatkách a chlapcoch na Pokeci, Facebooku, a ďalších službách s prvkami zoznamky a chatu. Administrátor jednej internetovej kaviarne nám ešte pre bývalý projekt hovoril šialené čísla o tom, koľkí chlapci majú vytvorených aj 5 profilov na Pokeci, pričom sú medzi nimi často aj dievčenské účty. Fotografie si hravo obstarali na iných chatoch, napríklad v Českej republike, na Stesti.cz, Lide.cz, na poľských chatoch, niekedy na MySpace (ešte vtedy u nás neexistoval facebook v tak populárnej miere) a podobne. Aj obyčajný počítač v kaviarni disponoval Skicárom (Malování) a tak si boli schopní aj laici upraviť fotografiu ako bolo treba. V priemere dokonca každý desiaty užívateľ mal niekoľko okien pod rôznymi prezývkami. Jedno meno v Internet Exploreri, druhý účet prihlásený na Firefoxe a tretí pod Operou alebo Netscape. Medzi sebou sa neplietli a fungovali hladko.
Chlapci a muži, ktorí sa vydávajú pod cudzími identitami s cudzími fotkami a informáciami medzi ostatných, necítia, že by robili niečo zlé. Nadväzujú priateľstvá, komunikujú a píšu tak, ako by písal ten, za koho sa hrajú. Dokonca sú aj takí, čo si píšu sami so sebou. Tento posledný spomenutý prípad je smutný, ale žiaľ reálny aj u ľudí zdanlivo duševne v poriadku.
V jednom okne Pokec, v druhom Google, Wikipedia, či IMDB.com
Podľa slov, ale vlastne aj z osobného svedectva v takomto podniku, sú niektorí lovci na Pokeci vyzbrojený pomerne jednoducho a predsa všetkými zbraňami sveta. Zbaliť dievča na klamstvo a na požičané múdrosti vie naozaj každý. Stačí mať po ruke Google a ukázať, čo všetko viete, ak viete rýchlo hľadať a otvárať aj wikipediu. Stretával som sa svojho času často s tým, že komunikujúci hrali na frajerov, že danú pesničku poznajú, samozrejme, keď si vedia otvoriť ihneď youtube. „Jasné, to poznám, pamätám si aj videoklip, hudba ma oslovila ale klip nie… Aj mne sa tá skladba veľmi páči“. Veľmi dobrá a jednoduchá finta. Frajer je aj ten, čo vie len tak do bežného rozhovoru šplechnúť nejaký citát a múdrosť, aby ukázal, čo všetko v hlave má, ale že šlo len o CTRL C a CTRL V neprizná. Občas takých chytrákov prezradí striedavá diakritika, niekde áno niekde nie a vy keď hľadáte pôvod vety na Googli, naozaj natrafíte na pôvod presne s rovnakými pravopisnými chybami.
Osobne som sám takýto prípad postretol zhodou okolností na účte sesternice, u ktorej som bol na návšteve. Mladík ju balil, keďže ona mala v nicku názov postavičky z hry World of Warcraft. Hral na ňu veľkého znalca hier a oblasti hier, ona zdanlivo očarená, aj keď v skutočnosti s tvárou ako citrón vedela, že trepe už od tretej vety nezmysly, ho dohnala k viacerým zvratom. Popísal jej svoje úspechy, ako viedol server a uviedol link na stránky, ktoré v skutočnosti patrili môjmu dobrému známemu. Popísal svoje úspechy, čo všetko robil, že sa ako dieťa vyrobil crack odblokujúci hru, ktorú vydavateľ zablokoval a že je výborný v angličtine. Keď sa ho spýtala na pár detailov, presne predvídateľne jej odpísal ako skúsený frajer presne tie dva omyly, ktoré sa spomínali na jednej veľmi blízkej stránke a boli chybné a ďalšie odpovede boli len citácie z rovnakých miest, aké mala otvorené aj ona cez Google ako prvé. Bol celkom zaskočený, keď mu zrazu ani jedno z 5 väčších klamstiev (z možno 20 preberaných tém) nevyšlo, pretože na každé jedno mala v rukách presný odkaz, kde hľadal odpoveď.
Na Vianoce 20010 pobavila jedna mladá slečna môjho známeho XY, inak veľmi žiadaného pre ksicht aj konto rodičov a zázemie, ktoré aj v 16 rokoch dokázal poskytnúť tým, že mal všetko. Snažila sa o kontakt, ale on jej neodpovedal. Nechala mu odkaz a on jej na neho reagoval z iného účtu zámerne. Predstavil sa ako QW, že má rád motorky a žije v Prahe a že XY je jeho bratranec. Z dievčiny zvláštnou komunikáciou dostal, že ona vlastne XY naozaj veľmi dobre pozná. Že je to úžasný chalan, mala s nim pletky na jednej diskotéke a podobne. Škoda len, že si to originál XY píšuci pod menom QW nepamätal. Predstavila sa ako 16 ročná Laura, ktorá sa rozišla z priateľom, ktorá chodí na konkrétnu školu a triedu konkrétnej triednej EF. On ako dobre informovaný a so známymi skoro všade venoval len pár minút zisteniu, kto to môže byť. Triedna EF mala nakoniec triednictvo v triede 18 a až 19 ročných žiakov a žiačok, kde by nebolo z čoho vyberať (ako sám uviedol) ale žiadna Laura tam nechodí. Napísal jej preto vymyslenú správu, že ak chodí do triedy triednej EF, potom má za spolužiaka Petra K. ktorého už dávno QW nevidel a odporúčal jej, aby si dala na neho pozor, lebo je to nenápadný tichý a predsa zákerák a hrá dievčatám na city. Zámerne sa jej nepýtal na nič, na čo odpovedala niečo v zmysle: „Jej ty si ale milý, ďakujem za upozko, dám si na neho pozor. Fakt je čudný!“. XY potom použil pár otázok týkajúcich sa pravdy, čím dievča celkom vystrašil a zmizla. O čo jej šlo, prečo vlastne toto divadlo, nepochopil ani on sám a keďže si tento prípad živo pamätám, nepochopil by ho asi nikto.
Jeden bežný prípad za všetky ostatné
Raz takéhoto chytráka a génia v jednom odhalili dve dievčatá z Čadce. Kým jednu oslovil on, tá druhá o týždeň oslovila jeho, zdanlivo omylom. Uhrala to na omyl, ona sa ospravedlnila ale predvídateľne sa pustil do rozhovoru aj s ňou, pričom obe si zrušili už na začiatku priateľstvo medzi sebou. Áno, komunikovali so sebou dlhšie, dokonca v tej istej chvíli. On netušil, že sú dve a poznajú sa, ony vedeli, že on je jeden a nevie o nich. Samozrejme, že pre každú mal pripravené informácie o sebe. Pre každú bol obľúbený iný štýl hudby, pre každú mal iné fakty, len žáner filmov bol rovnaký. Pri jednej chodil do kostola, pri druhej nie, lebo ho viera neoslovila. Skrátka mal pre každú to, čo chcela dievčina počuť. Dokonca keď si mal dohodnúť stretnutie s jednou z nich, druhej odriekol, pretože sa vraj chystá na rodinnú oslavu. Keď prvá stretnutie zrušila pre chorobu, odrazu písal druhej, že rodinná oslava sa presunula na ďalší týždeň. Do toho jedno z dievčat použilo svoj druhý účet na pokeci (naozaj má len asi 20 percent užívateľom poctivo jediný jeden účet a žiaden iný, tak sa nedivte) a cez neho sa pustilo do neviazanej komunikácie s testovaným mladíkom. Tentoraz však úlohu vodcu zohrala dievčina, tá kládla otázky a držala mladíka neustále v hre s tým, že sa chce stretnúť, pretože ju zaujal a majú podobné záujmy. Ten žral všetko aj s navijakom. Facebook bol v začiatkoch, no už vtedy požiadal tretiu neznámu, aby sa presunuli tam. Nástojil aspoň na ICQ a následne keď sa dievčaťu podarilo vytvoriť rýchlo jedno konto, začali komunikovať aj na ICQ. Dvom pôvodným komunikujúcim dievčatám v tej chvíli napísal, že už musí spať, pretože ráno ho čaká nejaká práca. Na ICQ zatiaľ začala diskusia o tom, či sa na druhý deň nestretnú a samozrejme mladík mal záujem, len sa mu nepozdávalo doobedie, kedy bude v škole. Po tej vete a vlastne po možno mesiaci komunikácie, kedy sa dievčatá zabávali na jeho schizofrénii, tá na ICQ priamo napísala, že mladíka pozdravuje prvá aj druhá z pokecu, na čo sa mladík vyľakal a na začiatku hral prekvapeného človeka, ktorý ničomu nerozumie a má choré srdce, ktoré toto celé dobre nenesie a chce čas. Samozrejme už sa neozval. Ale my ďakujeme za presný popis príbehu Veronike a Natálii, ktoré predstavili pomerne typický príklad toho, ako Facebook funguje.
Zneistite klamára:
Niekoľko tipov ako zneistiť klamára, alebo ho odhaliť.
- napísal vám, že má jedného brata a nepísal nič o žiadnej sestre? Skúste v nenápadnej otázke zameranej na zistenie presného počtu súrodencov zistiť skutočné číslo. Napríklad „Počuj, ty s bratom chodievaš niekedy von, či radšej len s kamošmi? Nemlátite sa sami dvaja doma?“. Ako náhle potom o týždeň neskôr napíšete „Počuj, mám doma haldu rôznych vecí, nohavice, tričká, akú veľkosť má tvoja sestra, že by som jej to poslala?“ Na túto fintu sa chytili už minimálne dvaja prašiví klamári.
- nemusel vám nič potvrdiť, ale on sám nemusí vedieť, čo všetko povedal. Prípad prvý je, že pri použití tejto vety trafíte naozaj na milovníka takýchto filmov, druhý prípad je, že povie, že sa mu páčia ale to len preto, že nevie sám, či to naozaj tvrdil či nie a v tom prípade je klamár. „Ahoj, ficko1989, už si mi spomenul, že máš rád vnímavé filmy s myšlienkou. Potrebujem teraz jeden tip na nejaký vnímavý film, lebo si chcem niečo dobré pozrieť. Dáš?“ . Áno, aj na tomto sa už popálil, hoci len jeden chytený klamár. Môže pritom ísť aj o konkrétny film, alebo hudbu.
Zopár informácií a myšlienok na tému klamstiev nájdete aj na http://holkyzpokecu.blogspot.cz/
Za spoluprácu ďakujeme Veronike, Jarke, Simonke K., Simonke M., Klárke, Uške, Michalovi, Jánovi Lorinczovi a Petrovi S.
Pripravil Tomáš a Rasťo