Šialenstvo a zvrátenosti na Pokeci. Diel 10: Ako sa chrániť a čo nerobiť

0
4641

V našich deviatich článkoch sme predstavili smutnú realitu toho, aké hrozby číhajú na zoznamovacích službách na Slovensku. Pedofil skrývajúci sa za profilom malého dievčatka, množstvo otravných chlipníkov, ktorí otravujú zrelé ženy, matky mnohých mladších užívateľov zoznamky, pochopili ste aj význam ochrany osobných údajov, alebo sme sa aspoň snažili vyjadriť, aké je dôležité chrániť si svoje údaje a súkromie. Nie je ničím neobvyklým, že práve fotografie z vášho albumu sa môžu ocitnúť ešte v inom albume a nevadí, že stále na tej istej zoznamke / chate. Dnes v mnohých prípadoch nie je problém vypátrať celú rodinu, ich koníčky, členstvá v kluboch, záujmy, navštívené miesta a množstvo kontaktov. Pomáha k tomu všetko čo niekto zadá a napíše na Facebook a Pokec. Mnoho krát sa nášmu známemu, ako správcovi jedných nemenovaných stránok, podarilo dohľadať rodičov a kontaktovať priamo otecka nespratného decka, aby si s ním urobil poriadok. Áno, aj za to mohol byť vďačný Pokecu a zároveň Facebooku, keďže konkrétne decko uviedlo kontakty a miesta na všetko, čo len šlo.

Ak ste na pokeci, badoo, či na facebooku, premyslite si ďalšie údaje
Ak ste na akejkoľvek zoznamovacej službe, premyslite si dobre zverejňovanie ostatných údajov ako je telefónne číslo, ICQ (často o vás povie viac, ako si myslíte), ale vyhnite sa aj zverejňovaniu takých údajov, ako svoj pokecovský nick do mena na Facebooku, uvádzanie inej ako @azet.sk emailovej adresy kdekoľvek do profilu. Medzi fotografie nenahrávajte nič, čo by mohol ktokoľvek zneužiť. Chráňte si svoje súkromie pred ľuďmi z vonka. Nie toto nie sú odporúčania paranoika, ale odporúčanie na vaše bezpečie a viac bezstarostný život.

Premyslite aj rozsah zverejnených údajov. Nutnosť všetkých vyplnených údajov vyžadujú služby, aby docielili kompletnosť údajov u svojich užívateľov. Nenechajte sa však prinútiť k čoraz väčšiemu odhaľovaniu, ak to sami nechcete.

Správy od neznámych ľudí
Snažte sa od neznámych ľudí ich správy nebrať vždy vážne. Používané klamstvá sú na dennom poriadku. Do jednej práce do školy pripravovala pred pár rokmi prieskum Pavlína, čitateľka Zaujimavosti.net. Na otázku, či na internetových zoznamkách a chatoch zvyknú klamať uviedlo z 72 opýtaných respondentov 70, že áno, pričom viac ako viac ako polovica sa vyjadrila konkrétnou odpoveďou, že ide o malé aj väčšie klamstvá. Správy, ktoré ponúkajú F. O. (finančná odmena) za nahé fotky alebo sexuálne stretávky, môžu obťažovať. Je len na vás, ako sa s nimi vysporiadate, pretože nechceme byť rozdávačmi rozumov dospelým ľuďom. Ak však takéto ponuky prichádzajú deťom, už je dôvod na obavy a dôvod zasiahnuť.

Vierohodnosť obsahu
Aj vierohodnosť obsahu je zlá. Ľudia vo veľkom zneužívajú anonymitu a neschopnosť druhých ľudí si overiť často originalitu fotografií, alebo pravosť fotografií v albume. To, že mladík má album s fotkami z Kene a píše, ako tam bolo krásne a ako naháňal žirafy, ešte neznamená, že tam naozaj bol. S týmto som sa osobne stretával často a žiaľ na také otázky, či letel s modrým Sky Europe, alebo bielym lietadlom s Air Slovakia priamo na keňské letisko Momba Kumbalé, by ste aj vy mohli dostať odpoveď, že „Air Slovakia a hej, tak nejak sa volalo…“.Po chvíľke, čo nájde na Googli presný názov sa poopraví. Nemožno veriť ani množstvu fotografií, ktoré si ľudia zavesia ako profilovú fotografiu. Často tú istú aj na viac ako rok, kedy sa tvár aj postava celkom zmení. Fotografia často jediná pekná z celej zbierky a aby vôbec zaujala, tak nech je z kúpeľne, s kaprovitou napuchnutou držkou, s výstrihom a upravená cez grafický program, či nejaký rýchlofilter á la Instagram.

Označujte preto svoj obsah ak to dokážete. Nedávajte pekné fotografie do svojich albumov vo veľkom rozlíšení, ale len zmenšené. Zmenšenie je pritom možné v mnohých editoroch obrázkov, napríklad s jednoduchým CTRL R v programe Irfan View. Obrázky v plnom rozlíšení môžu zaujať rôznych výmyselníkov a grafikov, upravovačov a zberateľov. Vy ako autor sa potom môžete diviť, že v nejakej grafike je vaša fotografia, niekto na nej zarobil, no vy sám nemáte ani cent. Aj toto je bežná realita, pokiaľ ste známy tým, že fotíte ako amatér a plníte svoje albumy vlastnou prácou. Napríklad pomocou programu VSO Image Resizer môžete do všetkých obrázkov nasadiť svoju značku hromadne do všetkých obrázkov, pričom ide o nastavenie zvané vodoznak. Chráňte preto svoje fotografie, čím sa chránite aj pred ich zneužitím a vydávaním pod iným menom. Sťažíte to tak všetkým tým šialencom, ktorí vidia zmysel života práve v nepochopiteľných veciach.

Článok tento a všetky články z tohto seriálu sa nesnažia útočiť na konkrétnu službu, ale všeobecne sa snažia upozorniť na možné problémy, a fungovanie podvodníkov, klamárov a pedofilov, ktorí sa na sieti objavujú. Článok nemá záujem vytvárať žiadnu paranoju, keďže píše o tom, čo tu je už celé roky. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa rozhodli spolupracovať pri tvorbe niekedy možno chaotických, ale najmä článkov s veľmi vážnou témou.