Si sova alebo ranné vtáča? Zisti to a uč sa menej a rýchlejšie!

0
4083

Opaľovať sa počas skúškového s drinkom v ruke nemusí byť vôbec nonsens. Ani uprataná izba sa nám nemusí zdať ako prízrak. Pokiaľ svoje povinnosti prispôsobíme našej dennej výkonnostnej krivke, ako aj svojej osobnej výkonnostnej krivke, v konečnom dôsledku pri učení strávime oveľa menej času, naučíme sa viac a ako bonus nám ostane voľný čas, ktorý môžeme využiť aj počas skúškového obdobia, akokoľvek len chceme.

Sova alebo ranné vtáča

Denná výkonnostná krivka

Výkonnosť nášho organizmu sa počas dňa mení. Určite ste spozorovali, že niekedy sa nedokážete pohnúť z jedného odseku, ktorý sa máte naučiť, inokedy sa vám celé strany doslova sypú do hlavy. Tieto fenomény súvisia s takzvanou dennou výkonnostnou krivkou. Naša výkonnosť kolíše, ale to je prirodzené. To má dopad aj na naše fungovanie počas dňa, ako aj na učenie.

Existujú dva typy ľudí, ktorí majú odlišnú výkonnostnú krivku. Poznáme takzvané ranné vtáčatá a sovy. Výkonnostná krivka ranných vtáčat začína prudko stúpať už okolo 6 hodiny ráno, mierny útlm pociťujú vtáčatá okolo 10 hod. Okolo obeda majú najvyššiu sústredenosť, ale ich výkon prudko padá medzi 14 až 15 hodinou. Večer ranné vtáčatá už takmer nie sú schopné nič urobiť.

Avšak sovy začínajú zvyšovať svoju aktivitu okolo 10 hodiny doobeda, útlm prichádza okolo 14 hodiny. Opäť sa dokážu naštartovať medzi 16 až 17 hodinou, no ich pravý čas prichádza až po 21 hodine. Vtedy sa im pracuje najlepšie, pretože ich výkonnostná krivka dosahuje vrchol.

To, že u vás nastanú „výkonnostné“ útlmy neznamená, že neurobíte nič. Ale aktivity, ktoré budete vykonávať, vám budú trvať omnoho dlhšie a vaša sústredenosť bude nižšia a roztrúsenejšia. Budete oveľa viac inklinovať k únikovým aktivitám a práca či učenie budú odbúdať oveľa pomalšie.

Sova alebo ranné vtáča_1

Osobná výkonnostná krivka

Viete, prečo vyučovacia hodina na základnej a strednej škole trvá 45 minút? Toto číslo nie je len tak vymyslené pre nič za nič. Odvíja sa od našej osobnej výkonnostnej krivky. Po každých 45 minútach pri rovnakej stereotypnej aktivite, pričom je jedno, či je to učenie, alebo počúvanie na prednáške, klesá naša pozornosť na 0. Stačí 10-minútová prestávka a naša pozornosť je opäť plne sústredená. Preto aj keď sedíte za knihami dve hodiny a pristihnete sa pri tom, že sa váš pohľad zastavil na pavúkovi na stene, je to, pravdepodobne, preto, že ste už viac ako 45 minút nič iné, ako sedenie pri knihe, nerobili.

Sova alebo ranné vtáča_2

Aj keď na učenie je vždy málo času, otestovať výkonnostnú krivku počas neho určite stojí za to. Možno ostanete sami prekvapení, ako vám učenie pôjde od ruky. Alebo máte svoje vlastné tipy a triky, kedy sa efektívne učiť? Podeľte sa s nami. Dobré rady nikdy nie sú na škodu.