Nie len u nás, ale aj na iných miestach Európy dnes sčítací komisári prechádzali naše domácnosti, aby nám odovzdali sčítacie formuláre. Na niektorých miestach, v obciach a mestách sa o tento post uchádzali aj vaši priatelia, takže identifikácia pravého komisára nebude pre všetkých neistá. Už teraz je jasné, že sa objaví nejaký podvodník, ktorý sa chce k dôverčivým dôchodcom dostať bližšie. Sčítacieho komisára poznať ľahko. Človek s množstvom papierov, s preukazom sčítacieho komisára sa na rovnaké miesta vracia opakovane, pokiaľ zastihne ľudí doma. Práve nedeľa je deň najvhodnejší, preto návšteva sčítacieho komisára nie je vždy správne pochopená a dočká sa vrelého uvítania. Toho nášho komisára som sa samozrejme spýtal na pár detailov. Jeho prácu mu určite nemusíme závidieť.
Ako vôbec prebiehala jeho návšteva?
Keďže stále je množstvo domácností, ktoré komisárov dnu nepustili napriek tomu že sú doma, alebo neboli doma vôbec, budú domácnosti ešte obchádzať. Prinášajú jeden formulár na osobu, a potom ďalší jeden formulár na byt, alebo dom. Neuvádzajú sa v ich mená, no identifikátor, ktorý má niektoré číslice rovnaké s tým na zozname s menami u pána komisára sa lepí na formulár – takže možnosť identifikácie by mohla existovať. Sčítací komisár hneď na úvod ani nečakal pozvanie dnu, nie je to nutnosť a tak sa hneď ropzložil na zemi, čo pôsobilo ponižujúco, pomôže ale spolupracovať, nech to máte obaja za sebou ak stav vašej obývačky alebo dokonca nedôvera priamo nedovuľuje pozvať komisára dnu. Prvá návšteva len spíše počet osôb a získate formuláre na vyplnenie. Po ne sa rovnaký komisár vráti o 9 dní.
Čo vôbec na formulároch možno nájsť?
Formulár osôb: modrý osobný formulár neobsahuje meno, ale mesto, štát, rodinný stav, dátum narodenia, miesto narodenia a predchádzajúce miesto pobytu. Dáme tak informácie o tom, koľko ako starých ľudí v akom meste žije a ako sa ľudia sťahujú. Sú tu však aj pojmy ako národnosť, miesto školy, vzdelanie, náboženstvo a podobne. Nič, čo by nám nejak malo ublížiť.
Formulár o byte: tento žltý formulár neobsahuje žiadne mená, ale špecifikuje spôsob ubytovania a podmienky v akých žijeme. Forma vlastníctva je ako otázka jasná. Obývanosť bytu, prítomnosť záchodu, teplej vody, energií, vybavenosť, obytná plocha a tiež nechýbajú otázky o tom, či máme internet, alebo či máme bezbariérový prístup k bytu. K obom formulárom je prikladaný pomocník pre vyplnenie. Pomocníka pre vyplnenie žltého formuláru máte na druhej strane.
Osobne ma výsledky zaujímajú najmä z tejto bytovej oblasti. Dozvieme sa tak, koľko ľudí má naozaj doma internet, kto žije v akých podmienkach a ako sa na Slovensku býva. Pri celoeurópskom porovnaní sa máme na čo tešiť – to bude porovnanie Európy. Pokiaľ patríte medzi tých, čo po zaklopaní vypli televízor aj rádio a za dverami si šuškajú, že ho chlapíka či pani nepoznajú, a zároveň počkali do jeho odchodu, komisár vás navštívi znovu. Snáď u nás nebudú problémy. Tie sa očakávajú v rómskych osadách. Nezávidím. Tam sa dokonca nechcú podaktorí jedinci priznať k rómskej menšine.
Comments are closed.