Pýcha New Yorku: Woolworth Building

0
2398

woolworth

New York ako mesto možností má vždy čo ponúknuť domácim obyvateľom aj zahraničným turistom. Známy je najmä množstvom parkov, obchodov a kultúrnych centier, no návštevníkov prekvapí pohľad na mrakodrapy. Tých je v meste viac než dosť a okrem slávnych budov ako Empire State alebo Chrysler Building vás očarí historický skvost menom Woolworth Building.

V čase výstavby Woolworth Building sa verejnosť s úžasom pozerala na rast najvyššej veže sveta. Šlo o prestížnu stavbu, ktorej realizácia dlhé roky inšpirovala architektov z celého sveta a dávala im dobrý príklad ako stavať mrakodrapy. Prvenstvom medzi výškovými budovami sa pýšila takmer dve desaťročia a aj napriek výstavbe desiatok vyšších veží v Amerike patrí stále k pýche New Yorku.

 

Kráľ mrakodrapov z medzivojnového obdobia

Woolworth Building patrí k najstarším mrakodrapom sveta, pričom už pred dvomi rokmi oslávil jubilejnú storočnicu. S návrhom atraktívneho objektu prišiel renomovaný americký architekt Cass Gilbert, ktorý pripravil unikátny stavebný projekt. Po trojročnej realizácii sa nad ulicami New Yorku začal pýšiť 241 metrový gigant, ktorý ovládol poradie najvyšších budov a prvenstvo si udržal až do výstavby veže 40 Wall Street, ukončenej v roku 1930.

 woolworth 2

Dizajn budovy navrhli v neogotickom štýle

Pri pohľade na súčasné mrakodrapy sa s historickými prvkami stretneme výnimočne. Pýcha New Yorku bola navrhnutá v jedinečnom neogotickom štýle, ktorý je na americké pomery stále výnimočný. Aj preto má táto veža svoje čaro, ktoré láka milióny návštevníkov z celého sveta túžiacich po pohľade na architektonické veľdielo. Stavba nepôsobí historickým dojmom len zvonku, pretože pri vstupe do interiéru vás fascinujú dizajnérske hry s mozaikami v hale. Objekt na istých miestach pôsobí skôr ako katedrála než ako budova s bytmi a kanceláriami.

 

Neobyčajná stavba v neobyčajnom meste

Nie je to len samotný dizajn, ktorý robí zo slávnej nehnuteľnosti špeciálnu stavbu a zaraďuje ju k tomu najzaujímavejšiemu, čo architektúra New Yorku ponúka. Okrem ladnej kombinácie historickej neogotiky s modernejšími prvkami sa výnimočnosť budovy prejavila v zariadení. Za zmienku stojí napríklad 34 výťahov, ktoré majú jasnú úlohu a tou je urýchliť pohyb ľudí v priestore. Nezabúdajme ani na požiadavku najdrahšieho a najlepšieho osvetlenia zloženého z 80 000 žiaroviek, s ktorou prišiel ešte pred výstavbou majiteľ Frank Winfield Woolworth. Mrakodrap sa tak stal neobyčajnou stavbou, ktorá hneď vynikla v tomto neobyčajnom meste.

 

By PAT M IN NYC CC BY-SA 3.0
By PAT M IN NYC CC BY-SA 3.0

Woolworth Building ponúka bývanie v oblakoch

Účelom výstavby mrakodrapov po celom svete je okrem iného ponúknuť obyvateľom luxusné priestory určené na bývanie. V prípade Woolworth Building bol síce zámer realizácie celkom iný, no po mnohých rokoch sa predsa len začalo tlačiť na rekonštrukciu, ktorej výsledkom by bol vznik moderných apartmánov. Prvé pokusy z roku 2000 novému majiteľovi nevyšli, no nakoniec sa našla vôľa a v súčasnosti si môžu milovníci komfortného života vyskúšať bývanie v oblakoch siahajúce do výšky 57 poschodí. Samozrejme, cena takéhoto bývania sa vyšplhala podobne ako samotný mrakodrap, vysoko do oblakov.

Slávna historická veža z New Yorku nestratila svoju príťažlivosť ani po dlhých desaťročiach a turisti ju vyhľadávajú ako jednu z najzaujímavejších atrakcií aj naďalej. Aj keď prvú pozíciu medzi najvyššími budovami v meste stratila začiatkom 30.rokov, stále patrí k dominantám americkej architektúry a radí sa k dvadsiatke top budov v metropole. Čo dodať na záver? Ak budete v New Yorku, doprajte si zážitok z návštevy tejto pýchy mesta a okúste krásu histórie na vlastnej koži.