Prekvapiť vás môže nielen jej silná bolesť. Čo ste o reume doteraz nevedeli

0
469
Zdroj: Adobe Stock

    Reumatoidná artritída (RA) je chronické zápalové ochorenie, ktoré primárne postihuje kĺby, no môže mať aj systémové prejavy. Veľmi častým a nie moc prekvapivým je aj jej silná bolesť, ktorej sa je možné určitými krokmi a opatreniami zbaviť. a

    Čo zaujímavé by ste mali o tomto ochorení vedieť?

    Fajčenie môže vyvolať reumatoidnú artritídu

    Fajčenie nie je len rizikovým faktorom pre ochorenia ako rakovina pľúc a kardiovaskulárne choroby, ale môže tiež zvýšiť riziko vzniku ťažkej reumy. Výskumy naznačujú, že fajčiari majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia v porovnaní s nefajčiarmi. 

    Mechanizmus, ako fajčenie prispieva k jej rozvoju, nie je úplne objasnený, no predpokladá sa, že interakcia medzi určitými genetickými predispozíciami a environmentálnymi faktormi, ako je cigaretový dym, môže vyvolať zápalovú odpoveď vedúcu k chorobe. 

    Má obrovský „dosah“, vrátane detí

    Reumatoidná artritída nie je len ochorením starších ľudí. Postihuje aj obrovské množstvo detí, pričom prevažuje ženské pohlavie, no výnimkou nie sú ani muži. U detí sa tento stav označuje ako juvenilná idiopatická artritída (JIA) a postihuje približne jedno z 1 000 detí. Vek nástupu choroby a nielen nepríjemnej bolesti kolena môže byť rôzny, pričom najčastejšie sa objavuje medzi 30. a 60. rokom života.

    Spôsobuje viac ako len bolesť; môže viesť k invalidite a dokonca k smrti

    Reuma je často vnímaná ako ochorenie postihujúce iba kĺby, no jej vplyv môže byť oveľa rozsiahlejší. Ťažká artritída môže zasiahnuť rôzne orgány vrátane očí, srdca, ciev, kože a pľúc. Môže tiež viesť k deštrukcii kĺbov a trvalej invalidite inak šikovného vodiča VZV

    Štúdie ukazujú, že ľudia s týmto ochorením majú dvakrát vyššiu úmrtnosť v porovnaní s tými, ktorí ním netrpia, pričom rozdiel je spôsobený komplikáciami spojenými s RA, ako sú infekcie, kardiovaskulárne choroby a vedľajšie účinky liečby.

    Reumatoidná artritída sa dá zvládnuť!

    Napriek tomu, že ide o vážny a chronický stav, existuje mnoho účinných liečebných postupov, ktoré môžu výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. Liečba zahŕňa farmakologické a nefarmakologické prístupy. Medzi lieky patria nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), kortikosteroidy, chorobu modifikujúce antireumatiká (DMARDs) a biologické látky, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal, spomaliť progresiu ochorenia a minimalizovať poškodenie kĺbov. Okrem toho môžu pacienti profitovať z fyzikálnej terapie, rehabilitácie a zmeny životného štýlu, ako je pravidelné cvičenie a zdravá strava.