Zvieracím správaním sa veda zaoberá už dlhé roky. Preskúmala tvory ako šimpanzy, psy, holuby, myši či dokonca pavúky. Je ale prekvapivé, ako málo literatúry možno nájsť o domestifikovaných mačkách a ich osobnostiach.
Carla Litchfieldová s kolegami sa to rozhodli zmeniť a zostavili štúdiu zameranú práve na mačacích miláčikov. Sústredili sa pritom na dve veci: vytvorenie osobnostných profilov u mentálne zdravých mačiek (dovtedy existujúce štúdie sa venovali najmä problémom vystresovaných jedincov) a spôsoby, akými by takáto analýza mohla zlepšiť mačacie životy.
Vedci využili poznatky zo štúdií ľudskej osobnosti. Niekoľko tisíc majiteľov mačiek požiadali, aby svojich miláčikov vystihli pomocou päťdesiatich dvoch čŕt osobnosti. Na základe ich odpovedí potom zostavili päťku vlastností, ktoré dohromady tvoria mačaciu osobnosť: neurotizmus, dominancia, impulzívnosť, prívetivosť a otvorenosť.
Ako možno tieto poznatky uplatniť v praxi? Tak napríklad, ak má vaša mačka vysokú mieru neurotizmu (t.j. je plachá), zrejme ju potešia miesta, kde sa môže schovať a mať pokoj. Naopak, ak sa na škále neurotizmu umiestni v nízkych hodnotách (t.j. je odvážna) a má prístup von, mali by ste dbať na pravidelné očkovanie – vaša odvážna mačka sa pravdepodobne rada potuluje a hrozí jej väčšie riziko nákazy. Vysoko extrovertná mačka (zvedavá, chytrá, vynaliezavá) ľahšie prepadne nude, preto jej prospeje viac podnetov a hry. Poznať osobnosť svojej mačky sa oplatí aj zo zdravotných dôvodov: ak sa, napríklad, vaša bežne veselá mačka utiahne do seba, môže to značiť nejaký zdravotný problém.
Znalosť mačacej osobnosti môže pomôcť aj pri adopciách – zamestnanec útulku môže človeku vybrať mačku, ktorá ho bude vhodne dopĺňať. A nielen jeho, ale aj prípadných mačacích kamarátov.
Čítajte tiež:
Láska alebo len svrbenie. Prečo psy a mačky zbožňujú škrabkanie
Najrozkošnejšie celebritné zvieratká
Štekanie sa dá odbúrať, len treba vedieť, ako na to