Facebook predstavuje po komunálnych voľbách jeden veľký problém. Nikde sa mu nevenujú ani sa o ňom nikde nedočítate, keďže na mnohých miestach si myslia, že ide o problém len na jednom mieste a významovo veľmi malý. Kdeže! Je veľmi zaujímavé, ako veľký problém to je. Pred štyrmi rokmi pri posledných voľbách nemali obce ani mestá svoje stránky na Facebooku a tak samozrejme nikto nič takéto nemusel riešiť. Lenže je tu problém teraz. Za posledné mesiace sa totiž Facebook dostal hádam do každej obce a mesta na Slovensku.
Kto vytváral skupiny pre obce?
Najčastejšie starostovia obcí, ich priatelia, webmasteri, kamaráti, ľudia súkromní, ktorí nejak slovným povolením či dohodou spustili prevádzku skupiny ako oficiálnej. Na tie vedú webové stránky oficiálne, neraz emailová komunikácia a samozrejme nezabúdajme na to hlavné – členovia samotní a teda nie vždy len obyvatelia danej obce, ale aj ľudia, ktorí majú ono miesto radi. Po prechádzaní internetom sa mi podarilo utvrdiť v tomto názore možno v 20 prípadoch. Na mnohých iných miestach majú, alebo aj budú mať jeden problém… Rozchádzajúce sa názory a potápanie vedenia obce… Znie to podivne? A prečo nie?
Oficiálne, alebo bývalé oficiálne?
V Obci XY vytváral Facebook na svojom vlastnom súkromnom emaile bývalý starosta. V súčasnosti starostom nie je a tak môže kritizovať naplno všetko, čo robí starosta súčasný. A vedzte, že je skritizovaný na tejto stránke obce aj za trápnu hlúposť, a poriadne. V jednom meste na severnom Slovensku zas bývalý starosta bol spoluautorom oficiálnych stránok mesta a mal byť právom hrdý, že hoci už nebude primátorom, tak mu zostávajú administrátorské práva. Mohol si napísať tým pádom čokoľvek. Je pravda, že tento primátor si na svojej skupine tvoril miestami svoj fanklub prehnane a ľudia z neho mali mať pocit, že je spasiteľom, keď človeku so smutným príbehom donesie 500 SK, no možno aj to bol dôvod, prečo nový primátor celkom odstavil túto skupinu a vytvoril vlastnú novú, začínajúcu až v strede januára 2011 bez bývalého primátora, bez jeho činov a zásluh.
Čo teraz s ľuďmi, ktorí si mysleli, že sú nejaký ten rok na oficiálnych FB stránkach mesta, keď už zrazu oficiálnymi nie sú? Nový primátor so svojou tvárou do mesta priniesol aj celkom nové oficiálne webové stránky mesta, ktoré sú porovnateľne horšie, než tie prechádzajúce (prvá správa na webe je 3. januára 2011 a celý bohatý obsah pred tým zmizol). Najmä preto, že vyzerajú ako amatérska práca dizajnéra, ktorý vo svojom portfóliu má všetko veľmi podobné. Nový primátor nemenovaného mesta teda začal s celkom novým oficiálnym webom mesta a tiež zbrusu novým Facebookom – tým neriskuje neželané názory na nástenke od bývalých ľudí na čele mesta, ale aj ťažšiu komunikáciu s nimi ako jedinými administrátormi.
Na ďalšom mieste sa mi podarilo nájsť príklad skupiny, kde sú síce komentáre aj na konanie súčasného primátora, no správy boli písané skôr v štýle: „náš starosta sa opäť hrá na milovníka ľudu a bol pozrieť ako sa majú naši dôchodcovia v domove dôchodcov…“ čo nemusí robiť ten správny imidž. V minulosti na skupine neboli nejaké nadšené a pochvalné správy, ale tiež nie takého priam urážajúce.
Samozrejme, nie všade!
Existuje tiež obec, kde to napriek veľmi malej rozlohe a malom počte ľudí myslia naozaj vážne a informácií sa tam ľudia dozvedia viac, ako vo väčších mestách. Od počasia, po správy, čo sa oplatí pozerať v televízií a kedy zabrechal pes na druhom konci obce. Posledná správa pochádza z konca minulého roka a skupina / stránka zostala mŕtva. Dnes mnohí noví starostovia ani nevedia, že ich obec má Facebook. Niektoré skupiny spracúvajú súkromné osoby, iné skupiny bývalí starostovia doma. Za niektorými stoja skrátka len milovníci tohto miesta a ich administrátormi sa na požiadanie môže stať ktokoľvek podľa rozhodnutia pôvodného administrátora.
Teda nie každá obec mala svoju facebook stránku vytvorenú na obecnom emaile a tiež nie každý starosta poskytol heslá novému. Tento výnimočný nástroj komunikácie s ľudom si niektorí ponechali, iní trochu zneužili aby ostro skritizovali výsledky volieb. Na šťastie ale väčšia časť skupín našlo svoje uplatnenie a skutočné využitie aj v ďalšom období obcou a jej vedením. To, že je v nich zmysel už pochopili všetci, ktorí si svoju skupinu vytvorili. Je trochu smutné, že to je projekt americký, nie slovenský a že plníme vrecká množstvu ľudí, len nie sebe samým. Aj tak je však dobré, že vynález menom Facebook tu je. V súčasnosti sa s ním už aj spájajú strach, vírusy, úniky osobných údajov a nehorázne množstvo podvodov (ako píše aj fejsbuk.net vo svojich článkoch), takže aj preto sa mu radšej celí neodovdzávajme a držme si to hlavné a súkromné len pre seba.
Z určitých dôvodov tiež neuvádzam konkrétne mená miest a obcí. Ak ste na ne ale narazili, po napísaní do komentárov ich určite schválim. Koľkí z vás si niečo také všimli? Sú vítané akékoľvek vaše reakcie.