Páni, žiletky sú out. Nechajte si bradu a využívajte ju aj ako kompas!

1
3319

1

Trendy sa menia a to, čo sme len pred pár rokmi pokladali za niečo nemysliteľné, je dnes na vrchole módnych trendov. Neupravený vzhľad sa dnes nosí a práve brada učarovala mnohým mužom. Žiletky sú out a do módy sa suverénne dostal hipsterský štýl, decentné farby a nepreniknuteľné brady. Brada tu však bola už od samotného zrodu ľudstva a prešla dlhým vývojom. Kotlety, oholené krky či brady zapletené do vrkočov – takto sa muži zdobia už po stáročia. Ako však vyzerajú brady dnes a prečo sú tak obľúbené? Prečítajte si článok a dozviete sa fakty, ktoré ste o brade nevedeli.

 

Možno ste nevedeli: Brada ako kompas? Aj to sa dá!

Na počudovanie, páni s bradou sú oveľa viac praktickí než tí bez brady. Prečo? Svoju bradu môžete použiť aj ako kompas! Je to jednoduché. Ponorte svoju bradu do misky s vodou a nasypte na ňu niekoľko kovových pilín. Kovové piliny sa zhromaždia a začnú ukazovať na sever. Či tento pokus funguje na 100 % sme v redakcii neskúšali, no pôvod brady je na severnom póle, kde chránila mužov na love pred silným vetrom a mrazmi.

2

Najdlhšia brada na svete, pozlátené brady či zdroje múdrosti

Brady zastupujú v histórii veľmi významné miesto a tak ako dnes, aj v dávnych dobách boli veľmi populárne. Vedeli ste, že najdlhšiu bradu na svete mal pán menom Shamsher Singh of Punjab z Indie. Zapísaný je aj v Guinessovej knihe rekordov a na svoju bradu je príkladne hrdý. Jeho brada bola v roku 1997 odmeraná a mala neuveriteľných 1,83 metra. 43-ročný Shamsher považuje bradu za prejav svojej viery a jeho dcéra pre CBC News povedala:  „Čokoľvek nám Boh dal, je na našej zodpovednosti sa o to starať.“ Zdravému mužovi narastie brada približne o 14 centimetrov za rok a môže vážiť takmer štyri kilogramy. V dávnom Egypte si ľudia z vyššej spoločenskej vrstvy svoje brady potierali zlatom, aby dali najavo svojmu okoliu, akým veľkým majetkom disponujú. V Európe naopak myslitelia a vedci svoje brady nestrihali, nakoľko verili, že je v nich uložená ich múdrosť. Bradu nosil aj šestnásty prezident USA Abraham Lincoln. Práve vďaka nemu sa brady preslávili už v 19. storočí aj na americkom kontinente. Zaujímavosťou je, že v minulosti bolo veľmi neslušné chytať mužom bradu a mohlo to vyústiť až do konfliktu.

3

Brady dnes. Každý ich má, no pristanú všetkým?

Dnes už bradám v porovnaní s históriou neprikladáme toľkú významnosť, nefarbíme si ich zlatom, nie sú dlhšie ako jeden meter a málokto už verí tomu, že v nich sídli mužská múdrosť. Naďalej však možno platí, že muži nemajú radi, ak sa im brady niekto chytá. Žeby z nich mohol vypadnúť kus praženice z raňajok? 🙂 Mnohé nezávislé ankety preukázali, že práve ženy priťahujú viac mužmi s bradou a môže to v nich evokovať pocit lovca a bezpečia. Komu sa však brady nehodia? Tým, ktorí ich majú riedke, prípadne neupravené. Brada taktiež filtruje prach a aj alergény, čo ocenia najmä alergici.

Máte bradu? Čo si myslíte o veľmi rozšírenom názore, že brady sú nehygienické a môžeme v nich nájsť čokoľvek vrátane omrviniek z jedla? Podeľte sa s nami.

Comments are closed.