Krivé obvinenia, mediálne prestrelky a dokonca aj vysoké pokuty, to všetko sprevádza časté škandály okolo zlej kvality našich tradičných mliečnych produktov. Človek aby si nemohol schuti zajesť z dobrého slovenského syra bez strachu, že sa otrávi.
V médiách vyplávajú na povrch kauzy spojené s kvalitou slovenských potravín predávaných domácimi malovýrobcami pravidelne, až sa naskytá otázka, či nejde o niekoho cielenú snahu zdiskreditovať ich prácu. Najviac si to odnášajú výrobcovia tradičných syrov zo salaša, ktoré sú pre obchodné reťazce veľkou konkurenciou, čo by mohol byť dôvod na vstup do špinavej konkurenčnej hry.
Tradičné syry kradnú reťazcom zákazníkov
Lahodná bryndza, voňavé korbáčiky či jemný ovčí syr, to všetko bez pridaných chemických a konzervačných látok, ktoré by pokazili ich pravú chuť. Nenahraditeľná delikatesa, za ktorou prichádzajú na salaš domáci aj zahraniční gurmáni. Ich počty sa rátajú v obrovských číslach, čo spôsobuje mliekarniam predávajúcim svoje produkty v reťazcoch poriadne straty. Motív na diskreditáciu tradičných výrobcov, ktorí úspešne predávajú aj napriek vyšším cenám, by sme mali hneď.
Na „nakazený“ ovčí syr sa poukazuje stále
Vráťme sa na koniec mája a spomeňme si na katastrofické správy o kliešťovej epidémií, ktorá vypukla v Košiciach kvôli konzumácií ovčieho syra zo salašov. Úrad verejného zdravotníctva v spolupráci s veterinármi následne spustil na salašoch hromadné razie. Nafúknutý príbeh bol verejnosti podávaný za účelom vyvolať strach z konzumácie tradičných syrov, aby si kupovali „lepší“ produkt z reťazca. Kauzy tohto typu sa vyťahujú každý rok, no má to háčik. Dokázať, že ľudia sa nakazili týmito syrmi je nemožné. Okrem toho, čo tisíce tých, ktorí sú zákazníkmi rovnakých salašov a nemali zdravotné problémy?
Zlá kvalita syrov by sa mala hľadať v obchodoch
Je dosť pravdepodobné, že nepasterizovaný syr zo salašov môže byť rizikový, no ak chceme hovoriť o zlej kvalite, nezabúdajme na škandály produktov v obchodoch. Tých bolo už hodne a vzhľadom na dnešnú úroveň potravinárskeho priemyslu sa ešte mnohé prevalia.
Falšovaný kozí syr – Pamätáte si ešte na predaj falošných kozích syrov, ktoré sem prišli v roku 2014 z Veľkej Británie? Zdravotné závadné síce neboli, no výskumy potvrdili, že zhruba 80% ich zloženia tvoril ovčí, nie kozí syr.
Česko-slovenský škandál okolo Eidamu – V júni sme boli svedkami ďalšieho škandálu, ktorý bol pripísaný českej spoločnosti Kovař plus. Tá distribuovala 30% eidam, v ktorom mal byť mliečny tuk nahrádzaný rastlinným. Stále však prebieha vyšetrovanie, takže výsledky nie sú známe.
Komplot so spoločnosťou Rajo – Okrem škandálov spojených s kvalitou produktov nájdeme aj prípady podvodov na zákazníkoch. Len nedávno sa prevalil škandalózny komplot medzi Rajom a poprednými reťazcami pôsobiacimi u nás. Protimonopolný úrad odhalil nezákonné dohadovanie sa na tvorbe ceny, na čom prerábali práve kupujúci.
Potravinové reťazce by mali byť tunajším spotrebiteľom vďačné, nakoľko až viac ako 90% Slovákov necháva väčšinu peňazí za potraviny práve u nich. Napriek tomu sa neboja uchýliť k podvodom a klamať zákazníkov, pričom svoje škandály chcú kamuflovať poukázaním na nebezpečné syry zo salašov v štýle „zlodej kričí – chyťte zlodeja.“ Pre nás je však podstatné, že tradičné slovenské syry nestrácajú na kvalite a ak aj áno, často to nie je také zlé, ako sa hovorí.