Môžeme viniť palmový olej za ekologickú katastrofu v Indonézii?

0
7025

S palmovým olejom sa stretávame bežne pri konzumácií rôznych druhov potravín. Často si však neuvedomujeme, že jeho spracovaniu predchádza klčovanie pralesov, ktoré sa v prípade vymknutia spod kontroly môže skončiť ekologickou katastrofou, čoho dôkazom sú aj nedávne udalosti z Indonézie.  

palmový olej

Mnohí z nás ani nevedia, že v juhovýchodnej Ázií sa pred nedávnom prihodila nepríjemná ekologická katastrofa, ktorej dozvuky stále pretrvávajú. Požiare zničili dosť veľkú plochu indonézskych pralesov, ktoré sú podobne ako ktorékoľvek iné ekotopy sveta zdrojom kyslíka, potravy a zároveň domovom chránených zvierat. A nie je žiadnym tajomstvom, že za príčinu tejto katastrofy označujú práve palmový olej.

 

Indonézia sa ocitla v plameňoch

Prvé informácie o šíriacich sa požiaroch v Indonézií prišli už pred pár mesiacmi v jeseni. Celá situácia vyzerala spočiatku nevinne a zodpovedné osoby ju mali dostať pod kontrolu, no akosi sa to nepodarilo a oheň začal spaľovať stále viac hektárov pralesov. Netrvalo dlho a Indonézia hlásila jednu z najväčších ekologických pohrôm posledných desaťročí a nahnevaní obyvatelia označili jasných vinníkov. Spoločnosti, ktoré sa venujú pestovaniu paliem za účelom získania palmového oleja.

 

Požiare sú dôsledkom zakladania palmových plantáží

Pralesy na území Indonézie sa stali stredobodom záujmu nadnárodných spoločností dávnejšie. Výrobcovia palmového oleja tam začali zakladať veľké plantáže určené na pestovanie paliem olejnatých zhruba pred 30 rokmi, odkedy skúpili obrovské plochy pralesov. Následne začali s vypaľovaním týchto území z dôvodu ich premeny na obrovské pestovateľské plantáže. Stalo sa však to, na čo mnohí odborníci upozorňovali a kontrolované vypaľovanie sa zmenilo na neovládateľnú živelnú pohromu.

 

Komerčné média problému nevenujú pozornosť

Ako sme vyššie spomínali, mnohí ani nevedia, že v Indonézií sa nejaká ekologická katastrofa odohrala. Popri iných uprednostňovaných politických a ekonomických témach ovládajúcich spravodajský priestor sa na ničenie pralesov zabúda. Dôvodov môže byť viacero, no podľa mnohých špekulácií ide o tlak potravinárskych a kozmetických spoločností zodpovedných za požiare, ktoré majú záujem o diskrétnosť a mlčanie. Takto sa státisíce ľudí vo svete nedozvie, čo sa v jednom z centier pľúc planéty deje a ako sa kvôli biznisu drancuje prírodné bohatstvo.
palmový olej 2

Stúpajúca spotreba palmového oleja neveští nič dobré

Častou otázkou spojenou s hľadaním pochopenia pre vypaľovanie pralesov je, či sa výroba potravín a kozmetiky nezaobíde bez palmového oleja, čím by sa ušetrili indonézske pralesy. Odpoveď však prináša jasné vysvetlenie, prečo sa korporácie nebránia rizikovým praktikám a kvôli stúpajúcim ziskom ničia prírodné bohatstvo naďalej. Spotreba palmového oleja totiž rýchlo rastie a výrobcovia sa ho naučili využívať ako lacnú surovinu vhodnú pre dochutenie rôznych potravín. Svoje uplatnenie našiel aj v kozmetike, kde sa osvedčil ako vhodná prísada, takže jeho hojné využitie vytvára predpoklad, že podobné problémy sa budú opäť opakovať.

Situácia v Indonézií sa tak rýchlo neupokojí a aj keď požiare dostanú pod kontrolu, dôsledky katastrofy budú pretrvávať ešte dlho. So zničením rozsiahlych plôch pralesa vymierajú vzácne druhy zvierat a rastlín. Už teraz sme prišli o niekoľko ohrozených tigrov či slonov, čo je dosť veľkým problémom. Tento stav má len jedno riešenie a to je obmedzenie spotreby produktov, v ktorých sa palmový olej nachádza. Len potom sa výrobcovia v dôsledku klesajúcich ziskov odklonia od tejto činnosti a zachránia sa posledné zvyšky indonézskych pralesov.