Letecká doprava a dovolenka so psom, mačkou a inými zvieratami

0
2324

Pes a cestovanie, © TomášLeto je obdobie, kedy asi najčastejšie volíme leteckú dopravu. Pre majiteľov zvierat je každé vycestovanie určitým problémom, najmä s riešením toho, čo so zvieratkom spraviť a komu ho zveriť. Kým akvárium pri správnom krmení týždeň bez starostlivosti vydrží (výnimkou sú dravé rybky a špeciálne druhy), horšie je to s automatickými krmítkami psov a mačiek, ktoré sú maximálne na pár dní a ďalším rizikom je ich samota. Riešením je aj vycestovanie so zvieratkami. Tu je však niekoľko pravidiel a faktov s ktorými je nutné počítať.

Pes na palube byť nesmie
Zamestnanci letiska by mohli hovoriť o mnohých príhodách zúrivých pipeniek, ktoré nechceli pustiť na palubu lietadla s kabelkovým chlpáčom, ani sa nemožno letiskovému personálu diviť. Preprava akéhokoľvek zvieraťa je podľa medzinárodných pravidiel upravovaná predpismi leteckými, zákonmi danej krajiny, ale aj nariadeniami samotného ubytovacieho zariadenia, pokiaľ nesmerujete k rodine, či sa nesťahujete úplne. Na palube lietadla nesmie byť žiadne zviera, výnimku tvoria len špeciálne druhy zvierat, ako je napríklad slepecký pes, prípadne v špeciálnych prípadoch policajný pes. Nehrá pritom rolu veľkosť psa a jeho schopnosť ukrytia v kabelke. V USA prežil pes, ktorého sa snažila prepašovať slečna na palubu v kabelke. Myslela si, že personál letiska pri detektoroch na monitory až tak pozorne nepozerá. Prešiel rontgenovým scannerom, no o jeho ďalšom živote a zdravotných problémoch už nemáme informácie. Na palube sú zakázané aj iné zvieratá. O preprave akéhokoľvek zvieraťa však musí byť informovaný nie len prepravca, ale aj cestovná kancelária, cez ktorú cestujete, prípadne agentúra, u ktorej rezervujete letenky.

Preprava zvierat len v batožinovom priestore
Preprava všetkých zvierat je vyhradená na batožinový priestor. Aj tento druh dopravy je možný len na niektorých letoch a možnosťami prepravy zvierat pritom nedisponuje akékoľvek lietadlo. Lietadlá môžu mať inak usporiadaný priestor, kde je nemožné umiestniť klietku so živým tvorom, alebo ide o lietadlá, v ktorých batožinový priestor nemá správnu teplotu a cirkuláciu vzduchu, aby šlo o priestory vhodné na ich prepravu. Na prepravu je nutné použiť pevnú špeciálnu prepravnú klietku s dýchacími otvormi a pevným dnom, pri ktorej nehrozí žiadne porušenie spojov, akýchkoľvek dielov a únik zvieraťa. Preprava zvieraťa pritom podlieha schváleniu samotnej leteckej spoločnosti a zaplateniu poplatku určeného cenníkom leteckej spoločnosti. Zviera musí mať potrebné očkovania, musí disponovať potrebnými dokladmi a musí spĺňať veterinárne podmienky na prepravu. Rovnaké podmienky ako pri psovi sa týkajú aj iných zvierat, pričom tabuľky sa často týkajú drobných zvierat ako celých kategórií domácich a spoločenských zvierat. Činčila, alebo fretka môže byť v niektorých tabuľkách a cenníkoch klasifikovaná ako kožušinové zviera.

Ubytovanie so zvieratami
Ubytovanie v dovolenkovej destinácií aj so zvieraťom je takmer nemožné v Afrike, na Blízkom východe, v mnohých hoteloch v Grécku, na Mallorke, v Taliansku a aj v mnohých iných krajinách. Problém je pritom už len so samotným dovozom psov a iných zvierat. V celosvetovom meradle sa dá hovoriť o tom, že len mizivé percento hotelov umožňuje ubytovanie aj pre zvieratá bez ohľadu na ich návyky a vlastnosti. Najpriateľskejšie destinácie pre psov môžu byť viaceré hotely na Slovensku, v Maďarsku, v Česku, Chorvátsku, prípadne Španielsku, Poľsku a Škandinávii. O zámere ubytovať sa aj so zvieraťom je nutné kontaktovať hotel vopred. Len malá časť hotelov nepožaduje za zviera poplatok. Každý hotel, v ktorom umožňujú zviera, však má aj niekoľko pravidiel, ak má ísť o zviera, jeho pohyb, či vlastnosti. Stanovenie ceny za ubytovanie zvieraťa je pritom čisto na rozhodnutí ubytovacieho zariadenia.

„Moje zvieratko je neškodné“ počúvajú recepční veľmi často
Z pozície hotelovej recepcie je časté počuť o tom, aké je konkrétne zvieratko čistotné a bezproblémové. Aj tí najväčší anjelici môžu poškodiť, dohrýzť, alebo len doškriabať zariadenie, v noci štekať alebo robiť iné nepokoje, zaútočiť alebo zraniť iného hosťa, utiecť a spôsobiť chaos, môžu prekážať iným hosťom, prípadne vyvolať alergickú reakciu u alergikov. Starostlivosť o izbu, kde pred tým bolo aj zviera, je trochu vyššia. Žiada si dôkladnejšiu prípravu pre druhého hosťa, najmä pre možného alergika, kde by hrozilo riziko zdravotných komplikácií. Cieľový hotel je dobré upozorniť aj na veľkosť zvieraťa. Spomínať psíka a do rodinného penziónu nakoniec doraziť s obrovským Newfoundlandom je pomerne dobré šialenstvo a nemožno sa diviť, pokiaľ bude mať penzión výhrady. V každom prípade je nutné počítať s nákladmi za psíka vopred a informovať ako cestovnú kanceláriu, prepravcu, tak aj ubytovanie.